Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
HyperX HX424C15FR2/8 is a 1G x 64-bit (8GB) DDR4-2400 CL15 SDRAM (Synchronous DRAM) 1Rx8, memory module, based on eight 1G x 8-bit FBGA components per module. Each module supports Intel Extreme Memory Profiles (Intel XMP) 2.0. Each module has been tested to run at DDR4-2400 at a low latency timing of 15-15-15 at 1.2V.
| SKU | HX424C15FR2/8 |
| Memory Series | HyperX Fury DDR4 |
| Memory Type | DDR4 |
| Memory Size | 8GB Module (1 x 8GB) |
| Tested Latency | 15-15-15 |
| Tested Voltage | 1.2V |
| Tested Speed | 2400MHz |
| LED Lighting | None |
| Single Zone / Multi-Zone Lighting | N/A |
| SPD Latency | 15-15-15 |
| SPD Speed | 2400MHz |
| SPD Voltage | 1.2V |
| Speed Rating | PC4-19200 (2400MHz) |
| Compatibility | Intel and AMD |
| Heat Spreader | Aluminium |
| Package Memory Format | DIMM |
| Performance Profile | XMP 2.0 |
| Package Memory Pin | 288 |
Kingston HyperX Fury 8GB (1 x 8GB) DDR4 DRAM 2400MHz C15 Memory Module — Red
- Product Code: HX424C15FR2/8
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
OUT OF STOCK

