Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Aavara new design DS200 is a Dual LED/LCD Monitor stand, featuring a wide angle of +/- 15 degree Tilt, swivel and a 360 degree rotation. It supports VESA 100x100/75x75mm display and ExperTorque technology enables adjustment of the screens hinged by its weight. Smart cable management system keeps messy cables in good order. Two independent arms make the max efficiency at work and video gaming simulation demand.
| Model | DS200 |
| Supported Panel Size | 15 - 24" |
| Load Capacity | 6kg per display |
| VESA Mounting | 100x100mm / 75x75mm |
| Tilt/Swivel Angle | +/- 15° |
| Rotation | 360° |
| Horizontal and Vertical Adjustment | Yes |
| Smart Cable Management | Yes |
| Screw Type | M4 |
| Materials | Steel / Aluminium |
Aavara DS200 Dual LCD Stand, Up To 24"
- Product Code: DS200
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
Low Stock Level
-
R1,985

