Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Aavara TC210 is a Single LED/LCD Monitor clamp base stand, featuring a wide angle of +/- 20 degree Tilt, +/- 20 degree swivel and a 360 degree rotation. It supports VESA 100x100/75x75mm display and ExperTorque technology enables adjustment of the screens hinged by its weight. Pole Height adjustment up to 355 mm /13.19''. Smart cable management system keeps messy cables in good order. Easy to Install.
| Model | TC210 |
| Supported Panel Size | 15 - 24" |
| Load Capacity | 8kg |
| VESA Mounting | 100x100mm / 75x75mm |
| Tilt/Swivel Angle | +/- 20°, +/- 90° |
| Rotation | 360° |
| Horizontal and Vertical Adjustment | 355mm height adjustment |
| Smart Cable Management | Yes |
| Screw Type | M4 |
| Materials | Steel / Aluminium |
Aavara TC210 Flip Mount LCD Stand, 3 Pivots, Clamp Desk Mount, Up To 24"
- Product Code: TC210
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
-
R1,817

