Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Adding adjustability to your monitor means less eye and neck strain. Those are reasons enough to choose a monitor arm that's designed using real gas lift technology that's so perfectly balanced it takes the mere touch of a finger to find the perfect viewing position. Our product line also includes mechanical spring & regular monitor arms for different needs.
| Model | RW-DLB851-BK |
| Supported Panel Size | 17 - 36" |
| Load Capacity | 12kg |
| VESA Mounting | 100x100mm / 75x75mm |
| Tilt/Swivel Angle | Tilt: -90° to +15° Swivel: -90° to +90° |
| Rotation | 360° |
| Horizontal and Vertical Adjustment | Yes |
| Smart Cable Management | Yes |
| Screw Type | Not Specified |
| Materials | Not Specified |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | N/A |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 1 Year |
Rogueware Articulating Monitor Stand with Quick Release VESA Plate, Clamp Desk Mount, 17" - 36"
- Product Code: RW-DLB851-BK
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
OUT OF STOCK



