Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
The hard drive duplicator offers two SATA III 15pin connections and enables to dock two drives over USB 3.0 for easy access or clone a SATA drive without a host connection. Perfect for migrating data from older drive to a new one, making an entire disk duplication to keep data integrity and safety, upgrading hard disk, recovering data standalone, transferring OS from HDD to SSD easier. And LED indicators let you learn the cloning process easily.
| Model | 50857 |
| Colour | Black |
| Materials | Plastic |
| External Interface | USB 3.0 |
| Drive Support | 2.5" SATA 6Gb/s 3.5" SATA 6Gb/s |
| Dimensions | 195 x 170 x 65 mm |
| Weight | 645 g |
| Contents | 1 x Ugreen Dual HDD/SSD Docking Station 1 x Ugreen DC 12V Power Supply 1 x Ugreen 1m USB 3.0 Cable |
| Warranty | 1 Year |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | N/A |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 1 Year |
Ugreen 2.5" / 3.5" Dual Bay SATA Drive Dock with Offline Clone Function, USB 3.0
- External Enclosure for Dual SATA Drives
- Interface: SATA 3.0 6Gb/s
- Drive Form Factor: 2.5" and 3.5"
- 12V 3A Power Adaptor
- Supports up to 12TB Per Drive
- 1 Year Warranty
- Product Code: 50857
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
OUT OF STOCK

