Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
All Games. All Platforms.
Created for the gamer that believes good audio critical to their game enjoyment, the EPOS H3 closed acoustic headset delivers an immersive game audio experience with multi -platform plug and play ease of use. A microphone with a flexible lift -to-mute boom arm delivers game chat that is intelligible through the heaviest action. A stainless steel slider in the headband with length indicators provides easy adjustment and hinged ear cups angle to fit any face shape for long wearing comfort.
Lightweight Adjustable Fit
The EPOS H3 design features a built-in stainless steel slider in the headband. The length indicators and click stops on the slider allow the user to easily find and remember their most comfortable fit. The new design also features hinged ear cups that angle to fit any face shape.
Capture and Transfer Chat Flawlessly
A studio-quality microphone with noise cancellation provides improved control over in-game communication. Lifting the boom arm automatically mutes the microphone.
EPOS Engineered Audio
Engineered to deliver the audio cues needed for faster in-game reactions, high quality audio takes your game enjoyment and performance to the next level. Deep bass extension allows you to experience explosions to the fullest and acoustic clarity delivers crisp chat for in-game strategy discussions.
EPOS BrainAdapt Technology
Technology designed to support the way the brain processes sound to reduce the cognitive load enabling better communication, faster reaction time, and better in-game decision-making.
Good Audio Can Be Better Than Body Armor
Above, below, in front, behind – how EPOS audio excellence gives gamers the edge in either stereo or binaural surround sound.
Closed Acoustic Design
Tap into total immersion with the closed acoustic H3 headset, melting away the outside world with passive noise reduction.
Intuitive Volume Control
The volume wheel is integrated on the right ear cup of the headset and allows for quick audio adjustments while gaming.
Lift-to-Mute Boom Arm
Optimize your voice pickup with the H3's boom microphone, featuring lift-to-mute technology to instantly go off the air.
Lightweight Adjustable Fit
Lock in your most comfortable long-wear fit with the headband's stainless-steel slider, click stops, and hinged ear cups.
H3
Plug and play for ease of use, the all-round analogue H3 headset is multiplatform compatible with exchangeable PC/console cables. A studio-quality microphone with a flexible lift-to-mute boom arm delivers crystal-clear game chat that is intelligible through the heaviest action. Ergonomic ear pads are designed based on the anatomy of your ear, ensuring a comfortable fit and acoustic seal.
Whatever Your Game. There's an H3 for You.
Experience the Power of Audio with proprietary EPOS Audio Technology. Hear precise audio cues in real time that gives you the advantage of instant reaction. Play with sound that takes you deep into the soundscape of your game and brings your game world to life.
| Model | 1000888 |
| Driver Size | Not Specified |
| Headset Frequency Response | 20Hz - 20KHz |
| Headset Sensitivity | 116 dB SPL @ 1 kHz, 1V RMS |
| Headset Impedance | 25Ω |
| Surround | Stereo |
| Microphone Type | Bi-directional, foldable |
| Microphone Frequency Response | 10Hz - 18KHz |
| Microphone Sensitivity | -39dB FS / Pa @ 1 kHz |
| Microphone Impedance | Not Specified |
| Lighting | None |
| Connectivity | 1 x 4-Pole 3.5mm 2 x 3-Pole 3.5mm |
| Warranty | 2 Years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 2 Years |
Sennheiser EPOS H3 Stereo Multi-Platform Gaming Headset, 3.5mm — Black
- Stereo Gaming Headset
- Over-Ear Closed Cup Design
- Frequency Response: 20 - 20,000 Hz
- Impedance: 25Ω
- Colour: Black
- EPOS BrainAdapt Technology
- Multi-Platform Compatible
- 2 Year Warranty
END OF LIFE / DISCONTINUED
- Product Code: 1000888
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.




