Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
H3PRO Hybrid - Racing.
The H3PRO Hybrid headset delivers secure low-latency wireless performance with multiple connection options and dual connectivity. Enhanced noise cancellation with ANC and superb acoustic seal eliminates ambient noise, allowing full immersion in the game experience. The detachable magnetic microphone adds versatility to this lightweight adjustable headset.
Wireless Freedom. No Compromises.
Take your wireless gaming to the max with secure lag-free audio. The H3PRO Hybrid headset offers passive high frequency noise cancellation and an ANC slider to maximize your focus and reactivity. Enable 7.1 Surround Sound and endless audio customization possibilities with the EPOS Gaming Suite for PC.
Dual Microphones and Detachable Boom Arm
Dual microphone technology with a microphone in the boom arm and a secondary in the ear cup improves the noise cancellation for voice pick-up and delivery of clear intelligible chat. The detachable boom arm adds versatility and its magnetic connection makes for effortless removal and reattachment.
Low-Latency, High Comfort, Wireless Perfection
Designed for the gamer seeking premium audio to enhance their wireless gaming experience, the H3PRO Hybrid headset delivers a no-compromise audio experience with a secure lag-free connection with the low-latency dongle.
Engineered to Elevate Your Game
EPOS engineered audio delivers clarity, resolution and precision for instant in-game reaction. The deep bass response delivers the immediacy of in-game action while acoustic clarity delivers crisp intelligible chat for in-game strategy discussions.
Impressive Battery Life. True Freedom
A single charge provides up to 30 hours of wireless gaming on the low-latency dongle, 19 hours with ANC. Up to 38 hours of audio on a Bluetooth® connection, 22 hours with ANC. Up to 29 hours with the 3.5 mm cable, 19 hours with ANC.
EPOS BrainAdapt Technology
Technology designed to support the way the brain processes sound to reduce the cognitive load enabling better communication, faster reaction time, and better in-game decision-making.
Do Not Disturb - Enhanced Noise Cancellation for Gamers
As well as traditional audio engineering techniques, the deployment of enhanced noise cancellation technologies can assist the brain in deciphering the audio cues more efficiently and allow the gamer to perform better and for longer periods of time.
Dual Microphones
Dual microphone design and technology for crystal clear game chat.
Detachable Boom Arm
Magnetic quick-connect detachable boom arm for versatility.
Lightweight Adjustable Fit
A stainless steel headband slider and hinged ear cups adjust the headset fit.
Smart Button
Set the button for instant control to switch between audio settings.
H3PRO Hybrid - Racing
The H3PRO Hybrid headset delivers secure low-latency wireless performance with multiple connection options and dual connectivity. Enhanced noise cancellation with ANC and superb acoustic seal eliminates ambient noise, allowing full immersion in the game experience. The detachable magnetic microphone adds versatility to this lightweight adjustable headset.
Whatever Your Game, There's an H3 for You
Experience the Power of Audio with proprietary EPOS Audio Technology. Hear precise audio cues in real time that gives you the advantage of instant reaction. Play with sound that takes you deep into the soundscape of your game and brings your game world to life.
Sweet Suite Sound
While EPOS is primarily known as a company that designs and manufactures high quality audio hardware, part of our secret recipe is the software that supports it.
| Model | 1000894 |
| Driver Size | 40mm |
| Headset Frequency Response | 20Hz - 20KHz |
| Headset Sensitivity | 116 dB SPL @ 1 kHz, 1V RMS |
| Headset Impedance | Not Specified |
| Surround | Virtual 7.1 Surround Sound |
| Microphone Type | Bi-directional, detachable |
| Microphone Frequency Response | 100Hz - 7.5KHz |
| Microphone Sensitivity | Boom Microphone: -20dB FS / Pa @ 1 kHz Built-In Microphone: -20 dB FS / Pa @ 1 kHz |
| Microphone Impedance | Not Specified |
| Lighting | None |
| Connectivity | USB Type-A 4-Pole 3.5mm Wireless dongle Bluetooth GSA H3PRO Dongle, ANC On: Up to 19 hours battery life GSA H3PRO Dongle, ANC Off: Up to 30 hours battery life Bluetooth, ANC On: Up to 22 hours battery life Bluetooth, ANC Off: Up to 38 hours battery life GSA 30 Console Cable, ANC On: Up to 18.5 hours battery life GSA 30 Console Cable, ANC Off: Up to 29 hours battery life GSA H3PRO Dongle + Bluetooth, ANC On: Up to 19 hours battery life GSA H3PRO Dongle + Bluetooth, ANC Off: Up to 28 hours battery life GSA 30 Console Cable + Bluetooth, ANC On: Up to 19 hours battery life GSA 30 Console Cable + Bluetooth, ANC Off: Up to 27 hours battery life |
| Warranty | 2 Years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 2 Years |
Sennheiser EPOS H3PRO HYBRID Virtual 7.1 Surround Sound Multi-Platform Gaming Headset, 3.5mm / USB / Wireless — Racing Green
- 7.1 Virtual Surround Sound Gaming Headset
- Wired and Bluetooth Connectivity
- Frequency Response: 20 - 20,000 Hz
- Battery Life: Up to 38 Hours
- Colour: Racing Green
- EPOS BrainAdapt Technology
- Multi-Platform Compatible
- 2 Year Warranty
END OF LIFE / DISCONTINUED
- Product Code: 1000894
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.





