Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Eaton 5PX UPS, 1500 VA, 1350 W, Input: C14, Outputs: (8) C13, Rack/tower, 2U
| Model | 5PX1500IRT |
| Output Power Capacity | 1500VA / 1350W |
| Input | Voltage: 160 - 294V, 47 - 70 Hz Connectors: IEC 60320 C14 |
| Output Connectors | 8 x IEC 60320 C13 |
| Topology | Line Interactive |
| Wave Output | Sine Wave |
| Output Frequency | 50 / 60 Hz |
| Transfer Time | Not Specified |
| Battery | Type: Lead acid, user replaceable Typical Charge Time: Not Specified Estimated Life Span: Not Specified Charge Power: Not Specified Capacity: 4x 7Ah with extended battery capability |
| Protections | Battery backup |
| Display | LCD |
| Estimated Run Time | 100 % Load
75 % Load
50 % Load
25 % Load
|
| Dimensions | 441mm x 86mm x 522mm |
| Weight | 27.6 kg |
| Warranty | 3 Years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years |
Eaton 5PX Series 5PX1500IRT 1500VA 230V Line Interactive 2U Rackmount UPS with Support for EBM
- Product Code: 5PX1500IRT
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears
- In Stock with Supplier: 1-3 working days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
OUT OF STOCK






