Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Immerse yourself in the large 6.4 inch Infinity-V Display of Galaxy A30s. A wide aspect ratio fills your screen with content from edge to edge. Watch your favorite videos, games and live streams in vivid HD+ Super AMOLED. Galaxy A30s has an eye-catching prismatic look and sleek design. With a comfortable grip and smooth curves, it fits right in your hand for easy screen navigation. The holographic pattern stands out with a glossy dynamically changing finish that comes in Prism Crush Black, White, Violet or Green. Be prepared for life's moments with the Galaxy A30s Triple Camera. Capture everyday details with the 25MP Main Camera or majestic scenery with the 8MP 123˚ Ultra Wide Camera. Add background blur to focus on what matters with the 5MP Depth Camera. The 5MP Depth Camera lets you control the background before and after you nail the shot. Focus on the things you want to stand out and blur what you don't to make your photos look more professional.
| Model | SM-A307FZKSXFA |
| Mobile Network | GSM with LTE |
| Operating System | Android 9.0 Pie |
| Display | Size: 6.4" Resolution: 720 x 1560 Type: Super AMOLED Multitouch: Yes |
| Storage | Internal: 128 GB Expandable: Yes, via MicroSD |
| RAM | 4 GB |
| Processor | Family: Cortex-A73 and Cortex-A53 Frequency: 1.8 GHz and 1.6 GHz Core Count: 2 and 6 |
| GPU | Mali-G71 MP2 |
| Rear Camera | Photo Resolution: 25 MP 27mm (wide), 8 MP 13mm (ultra-wide), 5 MP (depth camera) Video Resolution: 1920 x 1080 |
| Front Camera | Photo Resolution: 16 MP Video Resolution: 1920 x 1080 |
| Sound | Loudspeaker: Yes Headphone Jack: Yes |
| Wireless Networking | Wi-Fi Standard: 802.11ac / n / g / b / a Dual Band: Yes |
| Bluetooth | Yes |
| GPS | A-GPS, GLONASS |
| Near Field Communication (NFC) | Yes (region dependant) |
| Radio | FM |
| Sensors | Fingerprint: Yes (optical under screen) Accelerometer: Yes Gyro: Yes Proximity: Yes Compass: Yes |
| Battery | 4000 mAH, Li-Po, Non-Removable |
| Connectivity | USB2.0 Type-C |
| Materials | Front: Glass Rear: Plastic Frame: Plastic |
| Weight | 169 g |
| Dimensions | 158.5mm x 74.7mm x 7.8mm |
| Warranty | 1 Year |
Samsung Galaxy A30s, 720x1560 6.4" Super AMOLED, 128GB Storage, 4GB RAM, 4G-LTE Single Sim Phone, Black
- Product Code: SM-A307FZKSXFA
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears
- In Stock with Supplier: 1-3 working days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.




