Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
The 10W Wireless Charger is equipped with Qi inductive wireless charging technology to charge your device at Apple or Android fast charge speed, up to 5V/1A – 1.5A or 9V/1.1A of power. Perfect for Apple, iPhone X/8/8 PLUS and select Android devices. Use a QC 3.0 adapter with your fast pad wireless charger for speedy charging at 7.5W or 10W (according to your phone’s model). The charger also comes with surge protection, overcharging protection, overcurrent and overheating protection, keeping your devices safe.
| Model | JUPW1101W |
| Colour | Wood |
| Input | 5V / 2.0A, 9V / 2.0A, 12V / 1.5A |
| Output | 5V / 1.0 - 1.5A, 9V / 1.1A (Wireless) |
| Compatibility | All Qi devices |
| Accessories | Quick Charge 3.0/2.0 charger |
| Dimensions | Not Specified |
| Weight | 10W Wireless Charger: 69 g Quick Charge 3.0 Charger: 58.5 g |
| Warranty | 1 Year |
j5 Create JUPW1101W Mightwave Qi 10w Wireless Charger - Wood
- Product Code: JUPW1101W
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
-
R460




