Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
The 10W Heat Dissipating Fast Wireless Charger is equipped with Qi inductive wireless charging technology to charge your devices at Apple or Android “Fast Charge” speed, up to 5V/1A , 9V 0.83A or 1.12A of power. For use with Apple: iPhone 12, 11, 11Pro, 11 Pro Max, Xs, Xs Max, XR, X, 8, 8 Plus Samsung Galaxy: S20, S20+, S20 Ultra, S10, S10+, S10e, S9+, S9, S8, S8+, Note 10, 10+, 9, 9+ Samsung Note 10, 10+, 9, 9+ and more. Use a QC 3.0 adapter with your 10W wireless charger for speedy charging at 7.5W or 10W depending on your phone’s model. For use with Qi- enabled phones and devices: AirPods, AirPods Pro, Galaxy Buds, Galaxy Buds+, Pixel 3, Pixel 3XL and more. The charger comes with a multi-protection safety system that is equipped with foreign object detection, short circuit protection, and temperature control in a stylish and thin design, complementing any environment perfectly.
| Model | JUPW1103NP |
| Colour | White |
| Input | 5V / 2.0A, 9V / 2.0A, 12V / 1.5A |
| Output | 5V / 1.0, 9V / 0.83A, 9V / 1.12A (Wireless) |
| Compatibility | 10W Fast Charge Mode: (using QC 2.0/3.0 Adapter): Samsung Galaxy S20, S20+, S20 Ultra, S10, S10+, S10e, S9+, S9, S8, S8+, Note 10, 10+, 9, 9+, Samsung Note 10, 10+, 9, 9+ |
| Accessories | Quick Charge 3.0/2.0 charger |
| Dimensions | 10W Wireless Charger: 91.7 x 91.7 x 10.7 mm |
| Weight | 10W Wireless Charger: 88 g |
| Warranty | 2 Years |
j5 Create JUPW1103NP Mightwave Qi 10w Fast Wireless Charger with Heat Dissipation - White
- Product Code: JUPW1103NP
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.




