Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
The stylish SD600Q is all about speed! The external SSD delivers up to 440MB per second read and write, quadruple the speed you’d get with external hard drives. It does this with 3D NAND Flash, offering excellent performance, reliability, and shorter loading times. What’s more, the SD600Q features a shock-resistance construction, heat dissipation capabilities, silent operation, and is power efficient.
| Model | ASD600Q-240GU31-CBK |
| Capacity | 240 GB |
| Interface | USB 3.0 |
| Form Factor | 2.5" |
| Maximum Performance (MB/s) | Up to 440 MB/s |
| Dimensions | 80mm x 80mm x 15mm |
| Weight | 60g |
| Warranty | 3 Years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years |
ADATA SD600Q External SSD, USB 3.0, Black — 240GB
- Product Code: ASD600Q-240GU31-CBK
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
OUT OF STOCK


