Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
High Performance: It has the advantages of both PLA and ABS filaments. Eco-friendly, odorless, and non-toxic. No cracking and warping. With good toughness, the printed model is firm and sturdy.
Transparent and Glossy: The finished product has a fine surface with exquisite details. With good toughness, the printed model is firm and sturdy. The filament can bend repeatedly with high elongation at break.
Non-toxic Material: CR-PETG 3D Filament has excellent wether resistance and chemical resistance, no odor, and non-toxic, which is friendly to the environment.
Compatible Models: CR-PETG filament is wildly used in FDM 3D printers on the market.Compatible with most popular 3D printers such as MK3, Creality Ender series/CR series, ELEGOO, Anycubic, etc.
Note: Please place this product in a dry and ventilated environment, not in an environment of high temperature, sunny or humid conditions.
| SKU | 3301030038 |
| Filament Type | PETG |
| Colour | Red |
| Density | 1.23 g/cm³ |
| Strength | Tensile Strength: 49 MPa Bending Strength: Not Specified Impact Strength: Not Specified |
| Print Settings | Recommended Printing Temperature: 230°C - 250°C
|
| Diameter | 1.75 mm ±0.03 mm |
| Size | 210 x 210 x 70 mm |
| Weight | 1.0 kg |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | N/A |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | None |
Creality CR Series PETG Premium 3D Printer Filament, 1KG — Red
- 3D Printer Filament
- Filament Type: PETG
- Colour: Red
- Size: 1KG
- Density: 1.23g/cm³
- Tensile Strength: 49 MPa
- Recommended Print Temp: 230°C to 250°C
- Recommended Hotbed Temp: 60°C to 100°C
- Recommended Print Speed: 40 - 80 mm/s
- Product Code: 3301030038
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
-
R323

