Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Visualize your victory with the MAG 274QRFW E20 gaming monitor. It boasts a 2560x1440 (WQHD) Rapid IPS panel, 200Hz refresh rate, and rapid 0.5ms (GtG, Min.) response time. VESA certification for DisplayHDR 400 enhancing eye-catching details through adjustments in contrast and shadows. Designed for competitive FPS, first-person RPG/MMORPG, and flight/racing simulator genres, the MSI MAG 274QRFW E20 gaming monitor takes casual gaming to a new level, challenging players to see beyond the game.
AI CROSSHAIR
The aim dot automatically changes color, making it visible at any time. If the color of the aim dot overlaps with the background color, it will be problematic for aiming.
AI VISION
The new AI Vision technology can not only reveal details in dark areas but also enhance overall brightness and saturate colors, bringing brightness to your day.
SMOOTH RAPIDITY AND ACCURACY
Equipped with a 200Hz refresh rate and 0.5ms (GtG, Min.) response time which has the benefit in fast moving game genres such as first person shooters, fighters, racing sims, real-time strategy, and sports.
SEE CLEARLY, SEE COMFORTABLY
Anti-Flicker and Less Blue Light technologies provide a very comfortable viewing experience by reducing the amount of flicker and displaying lower levels of blue light. You can game for longer periods without experiencing eye fatigue.
SMOOTHEN OUT YOUR GAMEPLAY
The MSI Gaming Monitor is built with Adaptive Sync technology to achieve the smooth visuals for your gameplay. Adaptive Sync technology will sync the refresh rate of your monitor with your GPU to eliminate screen tearing or stuttering. The ultra-smooth and lag-free visuals that Adaptive Sync provide will allow you to enjoy the game the way it was meant to be enjoyed.
CONSOLE MODE
The monitor supports Console Mode with VRR and ALLM for a smoother, low-latency console gaming experience at up to 120Hz. With built-in HDMI CEC (Consumer Electronics Control) technology, it can communicate with controllers, allowing them to wake the monitor and adjust modes tailored to different devices.
| Model | MAG 274QRFW E20 |
| Screen Size (Diagonal) | 27" |
| Panel Type | Rapid IPS |
| Resolution | 2560 x 1440 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Refresh Rate | 200 Hz |
| Vertical Sync Technology | Adaptive Sync |
| Curve | Flat |
| Brightness | 300 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 1,000:1 |
| HDR | VESA DisplayHDR 400 |
| Response Time | 0.5 ms GtG |
| Inputs | 2 x HDMI 2.0b 1 x DisplayPort 1.2a |
| Tilt | -5° to +20° |
| Swivel | -30° to +30° |
| Pivot | -90° to +90° |
| Height Adjustment | 130mm |
| VESA Mount | 100mm x 100mm |
| Dimensions | Without Stand: 614mm x 57mm x 365mm With Stand: 614mm x 228mm x 406mm |
| Weight | Without Stand: 6.90 kg With Stand: 9.30 kg |
| Warranty | 3 Years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years |
MSI MAG 274QRFW E20 WQHD (2560x1440) Gaming Monitor, 200Hz, Adaptive Sync, Rapid IPS, DisplayHDR 400, 27"
- 27" Rapid IPS (In-Plane Switching) Panel
- Resolution: 2560x1080
- Refresh Rate: 200Hz
- Response Time: 0.5ms GtG
- Brightness: 300 nits
- Contrast Ratio: 1,000:1
- Adaptive Sync
- VESA DisplayHDR 400
- MSI AI Crosshair & AI Vision
- MSI Anti-Flicker & Less Blue Light Technologies
- 2 x HDMI 2.0b supports 144Hz
- 1 x DisplayPort 1.4a supports 200Hz
- Tilt, Swivel, Pivot & Height Adjustable
- VESA Mounting: 100 x 100 mm
- 3 Year Warranty
- Product Code: MAG 274QRFW E20
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
-
R5,694








