Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
As generative AI becomes more prevalent in PCs, memory performance has become crucial. GEMINI RGB AMD Edition series delivers high-speed performance with AMD 6000MT/s speeds, a minimum CL30 latency, and large capacities of up to 64GB. It fully meets the high-speed computing demands of AI applications. Equipped with a PMIC power management chip for precise voltage regulation, GEMINI RGB AMD Edition series significantly enhances power stability and efficiency. Additionally, ON-Die ECC technology ensures system reliability and prevents data loss. GEMINI RGB AMD Edition series features a mecha-style heat sink design with a sci-fi pattern, available in Space Gray and Glacier White options, giving your gaming rig a futuristic aesthetic. It not only boasts a cool appearance but also offers excellent cooling performance.
| SKU | GAMSG564GB6000C42ADC |
| Memory Series | GEMINI RGB AMD Edition |
| Memory Type | DDR5 |
| PMIC Type | Not Specified |
| Memory Size | 64GB Kit (2 x 32GB) |
| Tested Latency | 42-42-42-84 |
| Tested Voltage | 1.35V |
| Tested Speed | 6000MHz |
| LED Lighting | RGB |
| Single Zone / Multi-Zone Lighting | Multi-Zone ARGB |
| SPD Latency | 40-40-40-77 |
| SPD Speed | 4800MHz |
| SPD Voltage | 1.35V |
| Speed Rating | PC5-48000 (6000MHz) |
| Compatibility | Intel and AMD |
| Heat Spreader | Anodized Aluminium |
| Package Memory Format | DIMM |
| Performance Profile | XMP 3.0, AMD EXPO |
| Package Memory Pin | 288 |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | Limited Lifetime |
GeIL GEMINI RGB AMD EDITION 64GB (2 x 32GB) DDR5 DRAM 6000MHz CL42 1.35V GAMSG564GB6000C42ADC Memory Kit — Black
- 64GB DDR5 Kit (2 x 32GB)
- Rated Speed: 6000 MT/s
- Rated Latency: 42-42-42-84
- Rated Voltage: 1.35V
- Multi-Zone ARGB Lighting
- Height: 45mm
- Colour: Space Grey
- Intel eXtreme Memory Profile 3.0
- AMD EXPO Memory Profile
- Limited Lifetime Warranty
- Product Code: GAMSG564GB6000C42ADC
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.






