Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
GIGABYTE TURBO is ideal for multi-graphic cards with a space-restricted chassis. The metal cover with the indented design and 80mm blower fan allows for larger airflow intake. With a vapor chamber direct touch GPU, copper heat sink, heat pipe and blower fan, it provides better heat dissipation. The inward-indented design on the cover makes room for the intake fan to breathe even when closely stacked to the adjacent card, allowing greater airflow and efficient heat dissipation within the limited space. The vapor chamber, heat pipe, and heat sink, all made of copper, have superior thermal efficiency for rapidly dissipating heat from the GPU. The extended heat pipe can also help to take heat away from the cores. The black metal frame further dissipates heat from other critical components, enhancing overall cooling efficiency. The metal back plate not only provides an aesthetical shape, but also enhances the structure of the graphics card to provide complete protection.
| Graphics Processing | GeForce RTX 3080 |
| Core Clock | 1710 MHz |
| CUDA Cores | 8704 |
| Ray Tracing Cores | 68 |
| Tensor Cores | 272 |
| Streaming Multi-Processors | 68 |
| Memory Clock | 19000 MHz |
| Memory Size | 10 GB |
| Memory Type | GDDR6X |
| Memory Bus | 320 bit |
| Memory Bandwidth (GB/sec) | 760 GB/s |
| Card Bus | PCI-E 4.0 x 16 |
| Digital max resolution | 7680x4320@60Hz |
| Multi-view | 4 |
| Card size | L=276 W=111 H=40 mm |
| PCB Form | ATX |
| DirectX | 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Recommended PSU | 750W |
| Power Connectors | 8 Pin*2 |
| Output | DisplayPort 1.4a *2 HDMI 2.1 *2 |
| Multi-GPU Support | No |
| Accessories | Quick guide |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years |
Gigabyte GeForce RTX 3080 TURBO 10G Graphics Card, 10GB
- Product Code: GV-N3080TURBO-10GD
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
Last Item in Stock
-
R14,800





