Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
The WINDFORCE cooling system features three 80mm unique blade fans, alternate spinning, 4 composite copper heat pipes directly touches the GPU, 3D active fans and Screen cooling, which together provide high efficiency heat dissipation. The 3D Active Fan provides semi-passive cooling, and the fans will remain off when the GPU is in a low load or low power game. The shape of the pure copper heat pipe maximizes the direct contact area with the GPU. The heat pipe also covers the VRAM through a large metal plate contact to ensure proper cooling. Extended heatsink allows air to pass through, providing better heat dissipation. With 16.7M customizable color options and numerous lighting effects, you can choose any lighting effect or synchronize with other devices in GIGABYTE CONTROL CENTER. The metal back plate not only provides an aesthetical shape, but also enhances the structure of the graphics card to provide complete protection. The factory default setting is OC mode, which provides users with the best performance. However, switching to silent mode will enjoy a quieter experience. When experiencing any power supply abnormality, the indicator will alert gamers by flashing light.
| Graphics Processing | GeForce RTX 4070 |
| Core Clock | 2490 MHz (Reference Card: 2475 MHz) |
| CUDA Cores | 5888 |
| Ray Tracing Cores | 46 |
| Tensor Cores | 184 |
| Streaming Multi-Processors | 46 |
| Memory Clock | 21000 MHz |
| Memory Size | 12 GB |
| Memory Type | GDDR6X |
| Memory Bus | 192 bit |
| Memory Bandwidth (GB/sec) | 504 GB/s |
| Card Bus | PCI-E 4.0 x16 |
| Digital max resolution | 7680 x 4320 |
| Multi-view | 4 |
| Card size | 261mm x 126mm x 50mm |
| PCB Form | ATX |
| DirectX | 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Recommended PSU | 650w |
| Power Connectors | 1 x 8-pin |
| Output | 3 x DisplayPort 1.4a 1 x HDMI 2.1a |
| Multi-GPU Support | No |
| Accessories | Quick guide |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years |
Gigabyte GeForce RTX 4070 12G EAGLE OC Graphics Card, 12GB
- NVIDIA GeForce RTX 4070 Graphics Processor
- Base Clock: 1920 MHz
- Boost Clock: Up To 2490 MHz
- CUDA Cores: 5888
- 3rd Gen Ray Tracing Cores: 46
- 4th Gen Tensor Cores: 184
- Memory: 12GB GDDR6X
- Effective Memory Clock: 21,000 MHz
- Real Time Ray Tracing
- DLSS 3.5 AI Rendering Technology
- 3 x DisplayPort 1.4, 1 x HDMI 2.1a
- 1 x PCIe 8-Pin Connector
- 3 Year Warranty
- Product Code: GV-N4070EAGLE OC-12GD
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.





