Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
The WINDFORCE cooling system delivers exceptional thermal performance through a combination of cutting-edge technologies. It features server-grade thermal conductive gel, innovative Hawk fans with alternate spinning, composite copper heat pipes, copper plate, 3D active fans, and screen cooling. To enhance product quality and reliability, we have introduced server-grade thermal conductive gel for cooling critical components such as VRAM and MOSFETs. This highly deformable, non-fluid gel provides optimal contact for uneven surface and effectively resists deformation from transport or long-term use, unlike traditional thermal pads. The copper plate directly contacts the GPU, coupled with the composite copper heat pipes, which quickly transfers the heat of the GPU and VRAM to the heatsink. The extended heatsink allows air to pass through, effectively dissipating heat. The reinforced metal backplate with a bent edge, securely fastened to the I/O bracket, provides exceptional structural integrity.
| Graphics Processing | GeForce RTX 5060 Ti |
| Core Clock | 2617 MHz (Reference Card: 2572 MHz) |
| CUDA Cores | 4608 |
| Ray Tracing Cores | 36 |
| Tensor Cores | 144 |
| Streaming Multi-Processors | 36 |
| Memory Clock | 28000 MHz |
| Memory Size | 8 GB |
| Memory Type | GDDR7 |
| Memory Bus | 128 bit |
| Memory Bandwidth (GB/sec) | 448 GB/s |
| Card Bus | PCI-E 5.0 x16 |
| Digital max resolution | 7680 x 4320 |
| Multi-view | 4 |
| Card size | 215 x 122 x 40 mm |
| PCB Form | ATX |
| DirectX | 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Recommended PSU | 650w |
| Power Connectors | 1 x 8-pin |
| Output | 3 x DisplayPort 2.1a 1 x HDMI 2.1b |
| Multi-GPU Support | No |
| Accessories | Quick Guide |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years |
Gigabyte GeForce RTX 5060 Ti EAGLE OC 8G Graphics Card, 8GB
- NVIDIA GeForce RTX 5060 Ti Graphics Processor
- Base Clock: 2407 MHz
- Boost Clock: Up to 2617 MHz
- CUDA Cores: 4,608 Cores
- 4th Gen Ray Tracing Cores: 36 Ray Tracing Cores
- 5th Gen Tensor Cores: 144 Tensor Cores
- Memory: 8GB GDDR7
- Effective Memory Clock: 28,000 MHz
- NVIDIA RTX Real Time Ray Tracing
- DLSS 4 AI Rendering Technology
- Reinforced Structure with Metal Backplate
- Server-Grade Thermal Gel
- 3 x DisplayPort 2.1a, 1 x HDMI 2.1b, Maximum 4 Displays
- PCIe 8-Pin Power Connector
- 3 Year Warranty
- Product Code: GV-N506TEAGLE OC-8GD
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
-
R10,699








