Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Experience unprecedented performance, visuals, and efficiency at 4K and beyond with AMD Radeon RX 7000 Series graphics cards, the world's first gaming GPUs powered by AMD RDNA 3 chiplet technology. Immerse yourself in breathtaking visuals with the pinpoint color accuracy of AMD Radiance Display Engine and boost frame rates with AMD FidelityFX Super Resolution and Radeon Super Resolution upscaling technologies. To unlock even more performance, combine AMD Radeon RX 7000 Series graphics and compatible AMD Ryzen processors to activate AMD smart technologies. The WINDFORCE cooling system features three 100mm unique blade fans, alternate spinning, 9 composite copper heat pipes, a large vapor chamber directly touches the GPU, 3D active fans and Screen cooling, which together provide high efficiency heat dissipation. The 3D Active Fan provides semi-passive cooling, and the fans will remain off when the GPU is in a low load or low power game. The airflow is spilt by the triangular fan edge, and guided smoothly through the 3D stripe curve on the fan surface. The large vapor chamber directly contacts the GPU, coupled with the composite heat pipes, which quickly transfers the heat of the GPU and VRAM to the heatsink. Extended heatsink allows air to pass through, providing better heat dissipation. With 16.7M customizable color options and numerous lighting effects, you can choose any lighting effect or synchronize with other devices in GIGABYTE CONTROL CENTER. The metal back plate not only provides an aesthetical shape, but also enhances the structure of the graphics card to provide complete protection. The factory default setting is OC mode, which provides users with the best performance. However, switching to silent mode will enjoy a quieter experience. When experiencing any power supply abnormality, the indicator will alert gamers by flashing light. The new anti-sag bracket is tailored to each graphics card. It provides the optimized reinforcement and better overall visual appearance.
| Graphics Processing | Radeon RX 7900 XTX |
| Core Clock | Boost Clock: Up to 2525 MHz (Reference Card: 2500 MHz) Game Clock: Up to 2330 MHz (Reference Card: 2300 MHz) |
| Stream Processors | 6144 |
| Ray Accelerators | 96 |
| Memory Clock | 20000 MHz |
| Memory Size | 24 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 384 bit |
| Memory Bandwidth (GB/sec) | 960 GB/s |
| Card Bus | PCI-E 4.0 x16 |
| Digital max resolution | 7680x4320 |
| Multi-view | 4 |
| Card size | 331 x 138 x 50 mm |
| PCB Form | ATX |
| DirectX | 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Recommended PSU | 850W |
| Power Connectors | 2 x 8-Pin |
| Output | 2 x DisplayPort 2.1 2 x HDMI 2.1 |
| Multi-GPU Support | No |
| Accessories | Quick Guide Anti-sag bracket Anti-sag bracket installation guide |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years (Additional 1 Year with Registration) |
Gigabyte Radeon RX 7900 XTX Gaming OC 24G Graphics Card, 24GB
- AMD Radeon RX 7900 XTX Graphics Processor
- Base Clock: 1900 MHz
- Boost Clock: Up To 2525 MHz
- Stream Processors: 6144
- Ray Accelerators: 96
- AI Accelerators: 192
- Compute Units: 96
- Memory: 24GB GDDR6
- Effective Memory Clock: 20,000 MHz
- Real Time Ray Tracing
- 2 x DisplayPort 2.1, 2 x HDMI 2.1a
- 2 x PCIe 8-Pin Connectors
- Anti-Sag Bracket
- 3 Year Warranty
- Product Code: GV-R79XTXGAMING OC-24GD
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.





