Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
The Gizzu Everglow Rechargeable Emergency LED Bulb is an ideal solution for keeping the lights on during loadshedding. The 9W lightbulb features a 22mm Bayonet light fixture and gives off a warm white colour when lit. Its 1800mAh built-in battery allows it to stay powered during loadshedding. The light bulb takes around 5 hours to fully charge to 100% and can easily be charged by simply leaving the light turned on when there’s no loadshedding. If your light is turned on and a power outage or loadshedding occurs, then the light bulb goes into emergency mode, changing to a cool white colour.
| SKU | GEB9WE27 |
| Fitting | E27 Screw |
| Colour Temperature | Normal: 3000K Emergency: 6500K |
| Rated Power | 9w |
| Voltage | 230v 50/60Hz |
| Brightness | 810 Lumens ±10% |
| Battery | Litium-Ion, 1800 mAh |
| Run Time (Maximum) | 100% Brightness: 5 Hours 50% Brightness: 3 Hours 25% Brightness: 1.5 Hours |
| Charging Time | 5 Hours |
| Warranty | 1 Year |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | N/A |
| Product Website | N/A |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 1 Year |
Gizzu EVERGLOW Rechargeable LED Light Bulb, Warm White — Screw
- Rechargable Emergency Lightbulb
- Fitting: Screw (E27)
- Rated Power: 9w
- Brightness: 810 Lumens ±10%
- Run Time: Up to 5 Hours at 25% Brightness
- Colour Temperature: 3000K (Warm White)
- Built-In 1800 mAH Lithium-Ion Battery
- Adjustable Brightness
- 1 Year Warranty
- Product Code: GEB9WE27
- Availability:
In Stock with Progenix
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears
- In Stock: 1-3 working days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
- R89
-
R49

