Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
The ROG Wingwall Graphics Card Holder eliminates sag from even the most powerful graphics cards and offers easy installation. The ROG Wingwall Graphics Card Holder prevents graphics card flex and sag by anchoring the weight directly into the unoccupied PCIe slots of ATX-size chassis. This makes it an ideal companion for low-clutter gaming rigs that feature the latest high-power GPUs. The tough metal of the frame ensures rock-solid support for your card. A small platform easily slides horizontally and extends vertically to ensure the perfect point of support for almost any graphics card. 3D elements radiate lighting effects that can be customized and synced with other ASUS components via Armoury Crate. For tuning aesthetics to your rig, ROG Wingwall offers two easily swappable acrylic plates – the pre-installed plate displays an ROG logo pattern, while the second acts as a canvas for you to make your own design with bundled decals.
| SKU | ROG-WINGWALL-HOLDER |
| Lightning | ARGB |
| Cable Length | N/A |
| Maximum GPU Size | Supports GPUs longer than 18 cm Supports GPUs thinner than 6.5 cm |
| Maximum GPU Weight | 15 kg |
| Dimensions | 330mm x 63mm x 11mm |
| In The Box | 1 x WINGWALL Graphics Card Holder 2 x Swappable acrylic plates |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years |
ASUS ROG WINGWALL ARGB Graphics Card Support Holder
- Product Code: 90YE00Q0-M0NA00
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.








