Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
VENTUS focuses on the essentials to tackle any challenge. Its efficient thermal solution is encased in a resilient enclosure with a neutral aesthetic, allowing this sleek graphics card to integrate seamlessly into any build. Two fans on a large heatsink ensure great cooling performance with a quieter experience. The reinforcing backplate features an airflow vent that allows exhaust air to directly pass through.
| Graphics Processing | GeForce RTX 5060 |
| Core Clock | Extreme Performance: 2535 MHz (MSI Center) (Reference Card: 2497 MHz) Boost: 2527 MHz (Reference Card: 2497 MHz) |
| CUDA Cores | 3840 |
| Ray Tracing Cores | 30 |
| Tensor Cores | 120 |
| Streaming Multi-Processors | 30 |
| Memory Clock | 28000 MHz |
| Memory Size | 8 GB |
| Memory Type | GDDR7 |
| Memory Bus | 128 bit |
| Memory Bandwidth (GB/sec) | 448 GB/s |
| Card Bus | PCI-E 5.0 x16 |
| Digital max resolution | 7680 x 4320 |
| Multi-view | 4 |
| Card size | 197 x 120 x 41 mm |
| PCB Form | ATX |
| DirectX | 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Recommended PSU | 550w |
| Power Connectors | 1 x 8-pin |
| Output | 3 x DisplayPort 2.1b 1 x HDMI 2.1b |
| Multi-GPU Support | No |
| Accessories | N/A |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years |
MSI GeForce RTX 5060 8G VENTUS 2X OC Graphics Card, 8GB
- NVIDIA GeForce RTX 5060 Graphics Processor
- Base Clock: 2280 MHz
- Boost Clock: Up to 2527 MHz
- MSI Center: Up to 2535 MHz
- CUDA Cores: 3,840 Cores
- 4th Gen Ray Tracing Cores: 30 Ray Tracing Cores
- 5th Gen Tensor Cores: 120 Tensor Cores
- Memory: 8GB GDDR7
- Effective Memory Clock: 28,000 MHz
- NVIDIA RTX Real Time Ray Tracing
- DLSS 4 AI Rendering Technology
- Reinforced Structure with Metal Backplate
- 3 x DisplayPort 2.1b, 2 x HDMI 2.1b, Maximum 4 Displays
- 1 x PCIe 8-Pin Power Connector
- 3 Year Warranty
- Product Code: G5060-8V2C
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
-
R7,999








