Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Budget friendly. Business ready. Get connected with the HP 255 Laptop PC with powerful technology and a streamlined chassis that’s easy to take everywhere you go. Complete business tasks with an AMD processor and essential collaboration tools. The HP 255 Laptop keeps up with mobile workstyles with a thin and light design. The beautiful display with its narrow border design and big screen-to-body-ratio provides ample space for work or streaming content. This laptop is ready to connect to all your peripherals and is designed to fit the needs of business with a USB Type-C data port, an RJ-45 port and an HDMI port.
| Model | 6Q7Y6ES |
| Colour | Black |
| Processor | AMD Ryzen 5 5625U 6-Core with SMT 2.30 GHz Base Clock, 4.30 GHz Boost Clock |
| Memory | 8 GB DDR4-3200 (1 x 8 GB) 2 slot up to 32 GB |
| Graphics | AMD Radeon Vega 7 |
| Storage | 512 GB M.2 2280 PCIe Gen3x4 NVMe SSD No Optical Drive |
| Display | Size: 15.6" Resolution: 1366x768 Refresh Rate: 60 Hz Sync Technology: V-Sync |
| Keyboard | Fullsize Keyboard with Numpad |
| Audio | Stereo speakers |
| Networking | Ethernet: Gigabit Wi-Fi: 802.11ac Wi-Fi 5 Bluetooth: Bluetooth 5.0 |
| Webcam | 720p HD camera |
| Card Reader | SD |
| I/O Ports | 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-C 1 x HDMI 1.4b 1 x RJ45 Ethernet 1 x Headphone / Mic Combo Jack |
| OS and Software | Windows 11 Home |
| Power | Battery: 3 Cells, 41 Whr Power Supply: 65w |
| Dimensions | 358mm x 242mm x 20mm |
| Weight | 1.74 kg |
| Warranty | 1 Year On-Site |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | N/A |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 1 Year On-Site |
HP 255 G8 6Q7Y6ES Laptop — Ryzen 5 5625U / 15.6" WXGA / 8GB DDR4 / 512GB NVMe SSD / Windows 11 Home / Asteroid Silver
- AMD Ryzen 5 5625U 6-Core CPU
- Up to 4.30GHz Boost Speed
- 8GB (1 x 8GB) DDR4-3200 RAM
- 512GB NVMe PCIe Gen3 SSD
- 15.6" 1366x768 Display
- Keyboard with Numpad
- Windows 11 Home
- 1 Year Warranty
- Product Code: 6Q7Y6ES
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.






