Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Meet the different requirements within your workforce with the wide range of configurable features and an AMD Ryzen 7000 Series processor on the highly secure and easily managed HP EliteBook 665. Take on your work with an efficient and secure AMD Ryzen 7000 Series processor. HP Wolf Security for Business creates a hardware-enforced, always-on, resilient defense. Enjoy the crystal-clear audio performance delivered by Poly Studio tuned speakers and AI Noise Reduction. Take on your work with an efficient and reliable AMD Ryzen 7000 Series processor that provides a highly responsive experience with connected modern standby. The portability of your PC and the reliability of a fast connection determines where you can work. Get a fast and reliable connection in dense wireless environments with gigabit-speed Wi-Fi 6.
| Model | A38H9ET |
| Colour | Pike Silver |
| Processor | AMD Ryzen 7 7735U 8 Core with SMT 4.70 GHz Boost Clock |
| Memory | 32 GB DDR5-4800 (1 x 32 GB) 1 slot up to 32 GB |
| Graphics | AMD Radeon 680M Graphics |
| Storage | 1 TB M.2 PCIe Gen4x4 NVMe SSD No Optical Drive |
| Display | Size: 16" IPS Resolution: 1920x1200 Refresh Rate: 60 Hz Sync Technology: V-Sync |
| Keyboard | White Backlit Keyboard with Numpad Fingerprint Reader |
| Audio | Stereo speakers Dual-array mics |
| Networking | Ethernet: Gigabit Wi-Fi: Wi-Fi 6E 802.11ax Bluetooth: Bluetooth 5.3 LTE: No |
| Webcam | 5MP camera |
| Card Reader | None |
| I/O Ports | 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A (1 x charging, 1 x power) 2 x USB Type-C 40Gbps signaling rate, supports USB Power Delivery, DisplayPort 1.4 1 x HDMI 2.1 1 x Headphone / microphone combo jack (3.5mm) 1 x RJ45 Ethernet |
| OS and Software | Windows 11 Pro |
| Power | Battery: 3 Cells, 56 Whr Power Supply: 65w Type-C |
| Dimensions | 359mm x 251mm x 11 - 25mm |
| Weight | 1.74 kg |
| Warranty | 3 Years On-Site |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years On-Site |
HP EliteBook 665 G11 A38H9ET Laptop — Ryzen 7 7735U / 16" WUXGA / 32GB DDR5 / 1TB Gen4 NVMe SSD / Windows 11 Pro / Pike Silver
- AMD Ryzen 7 7735U 8-Core CPU
- Up to 4.70GHz Boost Speed
- 32GB (1 x 32GB) DDR5-4800 RAM
- AMD Radeon 680M Graphics
- 1TB NVMe PCIe Gen4 SSD
- 16" 1920x1200 Display
- White Backlit Keyboard with Numpad
- Fingerprint Reader
- Windows 11 Pro
- 3 Year On-Site Warranty
- Product Code: A38H9ET
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.








