Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Pro-level performance combines with true mobility in this sleek and powerful laptop. Stay productive wherever you're working with AI-accelerated performance that dynamically anticipates and adjusts, delivering exceptional power efficiency and battery life to manage projects from anywhere. Say goodbye to lags and crashes. With new processors purpose built for the next era of AI and discrete graphics you can open large files and run pro apps simultaneously. Unleash productivity with a new architecture that delivers power-efficient performance for complex business workloads and is purpose-built for the next era of AI software by sending the right task to the right engine at the right time. Tackle your biggest projects with the integrated NVIDIA RTX A500 Laptop with an Intel Core Ultra processor.
| Model | B2ZW8ES |
| Colour | Silver |
| Processor | Intel Core Ultra 7 155H 6+8+2 Core with HyperThreading 4.80 GHz Boost Clock |
| Memory | 32 GB DDR5-5600 (2 x 16 GB) 2 slot up to 64 GB |
| Graphics | NVIDIA RTX A500 Professional Graphics |
| Storage | 1 TB M.2 PCIe Gen4x4 NVMe SSD No Optical Drive |
| Display | Size: 14" IPS Resolution: 1920x1200 Refresh Rate: 60 Hz Sync Technology: V-Sync |
| Keyboard | HP Premium Keyboard Fingerprint Reader |
| Audio | Stereo speakers |
| Networking | Ethernet: None Wi-Fi: Wi-Fi 6E 802.11ax Bluetooth: Bluetooth 5.3 LTE: No |
| Webcam | 5MP camera |
| Card Reader | No |
| I/O Ports | 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A 2 x Thunderbolt 4, supports USB 3.2 Gen 2 Type-C, DisplayPort & Power Delivery 1 x HDMI 2.1 1 x Headphone / Mic Combo Jack |
| OS and Software | Windows 11 Pro |
| Power | Battery: 3 cells, 56 Whr Power Supply: 65w Type-C |
| Dimensions | 316mm x 224mm x 20mm |
| Weight | 1.41 kg |
| Warranty | 1 Year |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 1 Year |
HP ZBook Firefly 14 G11 B2ZW8ES Laptop — Core Ultra 7 155H / 14" WUXGA / 32GB DDR5 / NVIDIA RTX A500 4GB / 1TB Gen4 NVMe SSD / Windows 11 Pro / Silver
- Intel Core Ultra 7 155H 16-Core CPU
- Up to 4.80GHz Boost Speed
- 32GB (2 x 16GB) DDR5-5600 RAM
- NVIDIA RTX A500 4GB
- 1TB NVMe PCIe Gen4 SSD
- 14" 1920x1200 IPS Display
- Standard Keyboard
- Fingerprint Reader
- Windows 11 Pro
- 1 Year Warranty
- Product Code: B2ZW8ES
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.








