Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Slip on the CORSAIR HS35 Stereo Gaming Headset for high-quality sound and voice clarity while you play for hours thanks to its plush memory foam and adjustable earcups -ideal for PC, PS4, Xbox One, Switch and more. Easily plug in and play on PC, Xbox One (with Microsoft 3.5mm adapter, not included), PS4, Switch, or mobile devices with a 3.5mm connector. Compatible with Windows Sonic surround sound for immersive 360° audio that puts you right in the middle of the game.
| Model | CA-9011196-NA |
| Driver Size | 50mm |
| Headset Frequency Response | 20Hz - 20KHz |
| Headset Sensitivity | 113dB (+/- 3dB) |
| Headset Impedance | 32 Ohms @ 1KHz |
| Surround | Stereo |
| Microphone Type | Unidirectional, noise cancelling, detachable |
| Microphone Frequency Response | 100Hz - 10KHz |
| Microphone Sensitivity | -38dB (+/- 3dB) |
| Microphone Impedance | 2.0k Ohms |
| Lighting | None |
| Connectivity | 4-pole 3.5mm (includes dual 3.5mm splitter) |
| Warranty | 2 Years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 2 Years |
Corsair HS35 Stereo Gaming Headset, 3.5mm — Blue
- Product Code: CA-9011196-NA
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
OUT OF STOCK






