Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
VOID V2 MAX WIRELESS GAMING HEADSET
AN ICON, REBORN.
Inspired by an era-defining classic, re-engineered for today’s players. This is next-gen performance with a nod to where it all began.
FULL IMMERSED, ALWAYS CONNECTED.
From your games to your calls, stay connected to premium audio across multiple devices thanks to simultaneous 2.4GHz wireless and Bluetooth connectivity for a seamless experience.

TOTAL AUDIO IMMERSION.
Dynamic and 360° directional audio that lets you pinpoint every footstep, explosion, and movement with incredible directional accuracy.
DEEP BASS, CRISP HIGHS, PURE POWER.
Custom-tuned 50mm drivers deliver dynamic and high-fidelity soundscapes, making every soundtrack, effect, and in-game moment more impactful.
CRYSTAL CLEAR SOUND, ALL-DAY PLAY
ELITE GAMING AUDIO
Inspired by an era-defining classic, re-engineered for today’s players. This is next-gen performance with a nod to where it all began.
SOUND TAILORED TO YOU
Sonarworks SoundID on PC and Mac tailors headset settings based on your unique tastes and hearing perception, unlocking a customized sound profile that’s unique to you.
PLAY FOR DAYS
Game longer with up to 70 hours of battery life. When you’re running low, a 15-minute charge provides up to 6 more hours of battery life.
DESIGNED FOR PURE COMFORT
Stay cool and comfortable during long gaming sessions with this lightweight design, featuring memory foam ear cushions wrapped in breathable microfiber fabric.
CLEAR COMMS, EVERY TIME
The omni-directional microphone with NVIDIA Broadcast technology* cuts through background noise, ensuring your team hears you clearly.
*Requires a compatible NVIDIA GeForce RTX graphics card.
POWERFUL SOFTWARE
Take control of your sound and style with CORSAIR iCUE. Customize EQ settings, load pre-tuned profiles, personalize RGB lighting. and more.
| Model | CA-9011388-WW |
| Driver Size | 50mm |
| Headset Frequency Response | 20Hz - 20KHz |
| Headset Sensitivity | 116dB (+/- 3dB) |
| Headset Impedance | 32 Ohms @ 1KHz |
| Surround | No |
| Microphone Type | Omnidirectional, flip-to-mute |
| Microphone Frequency Response | 100Hz - 8KHz |
| Microphone Sensitivity | -40dB (+/- 3dB) |
| Microphone Impedance | 2.2k Ohms |
| Lighting | RGB |
| Connectivity | Wireless or Bluetooth Up to 50ft range Up to 70 hours battery life (2.4GHz) Up to 130 hours battery life (Bluetooth) |
| Warranty | 2 Years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 2 Years |
Corsair VOID v2 MAX Stereo Gaming Headset with RGB Lighting, Wireless & Bluetooth — Carbon
- Wireless RGB Stereo Gaming Headset
- Connectivity: 2.4GHz & Bluetooth
- Colour: Carbon
- Frequency Response: 20 - 20,000 Hz
- Sensitivity: 116dB ± 3dB
- Drivers: 50mm
- Omniidirectional Microphone
- Microphone Frequency Response: 100 - 8,000 Hz
- Microphone Sensitivity: -40dB ± 3dB
- NVIDIA Broadcast Compatible
- Battery Life: Up to 130 Hours
- Multi-Platform Compatible
- Supports PC, Mac, Xbox Series X|S
- Supports Xbox One, Switch, PS4, PS5 & Mobile
- 2 Year Warranty
- Product Code: CA-9011388-WW
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
-
R2,536








