Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
The VOID PRO SURROUND headset provides exceptional comfort, epic audio performance and legendary CORSAIR durability to deliver the ultimate gaming experience.
| Model | CA-9011157-EU |
| Driver Size | 50mm |
| Headset Frequency Response | 20Hz - 20KHz |
| Headset Sensitivity | 107dB (+/- 3dB) |
| Headset Impedance | 32 Ohms @ 1KHz |
| Surround | Virtual 7.1 |
| Microphone Type | Unidirectional, noise cancelling |
| Microphone Frequency Response | 100Hz - 10KHz |
| Microphone Sensitivity | -38dB (+/- 3dB) |
| Microphone Impedance | 2.0k Ohms |
| Lighting | None |
| Connectivity | USB |
| Warranty | 2 years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 2 Years |
Corsair Void PRO Dolby 7.1 Surround Sound Premium Gaming Headset, USB, Red
- Product Code: CA-9011157-EU
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
OUT OF STOCK

