Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Since its inception, the Razer Kraken has built a reputation as a cult classic within the gaming community. It made its mark as a staple at countless gaming events, conventions, and tournaments. We’ve now improved the features of this crowd favorite to not just give its audio quality a boost but also make it more comfortable so you can game all day with the headset you love. This is the new Razer Kraken. Equipped with 7.1 surround sound software so you can experience accurate positional audio when gaming—you'll be able to pick up the direction of where the action is coming from so you're ready to pounce into a gunfight. Enjoy superior sound clarity and deep, punchy bass for a wide soundscape. From subtle footsteps sneaking up behind you to climatic explosions that blow you away, every sound detail is heard when you’re gaming with the Razer Kraken. We’ve improved the headband padding and made it even thicker so it relieves more pressure on your head for long-lasting comfort. The Bauxite aluminum frame of the Razer Kraken makes it lightweight, flexible, and extremely durable. In order to take comfort to the next level, we’ve added cooling gel-infused ear cushions to reduce heat build-up. The soft cloth and leatherette combination provides a plush feel and sound isolation that lets you enjoy long gaming marathons. The Razer Kraken is compatible with PC, Mac, Xbox One, PS4, Nintendo Switch and mobile devices with a 3.5mm audio jack. Xbox One Stereo Adapter may be required, purchased separately.
| Model | RZ04-02830100-R3M1 |
| Driver Size | 50mm |
| Headset Frequency Response | 12Hz - 28KHz |
| Headset Sensitivity | 109dB (+/- 3dB) |
| Headset Impedance | 32 Ohms @ 1KHz |
| Surround | Virtual 7.1 Surround Sound (PC only, Windows 10 64-bit and above) Stereo |
| Microphone Type | Unidirectional, retractable |
| Microphone Frequency Response | 100Hz - 10KHz |
| Microphone Sensitivity | -45dB (+/- 3dB) |
| Microphone Impedance | Not Specified |
| Lighting | None |
| Connectivity | 4-pole 3.5mm |
| Warranty | 2 Years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 2 Years |
Razer Kraken Virtual 7.1 Surround Sound Gaming Headset, 3.5mm, Black
- Product Code: RZ04-02830100-R3M1
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.





