Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Employing sophisticated optics and colour enhancement technologies in TVs brings a wider pallet of colours vividly to life. Details lost in the darkest & brightest areas of the image are preserved, providing a more dynamic look. This TV is equipped with a scalable and versatile advanced post processing package that creates an immersive audio experience by virtualizing height content over traditional stereo and 5.1 speaker configurations. When your Hisense TV detects a sports signal it switches to Sports Mode for an immersive live stadium experience. Game mode boosts your chances of scoring legendary wins by significantly reducing input lag. Input lag on Hisense TVs can drop to as little as 16ms. Automatic low-latency mode (ALLM) can automatically turn on Game Mode to minimize input lag when a gaming device is connected, so you can enjoy a smoother gaming experience. Connect your TV to the internet with fast speed and steady connection. Watch high resolution live TV, video streaming, enjoy your favourite apps and games of your choice without stutter. Data protection in the era of the Internet matters more than ever before. Hisense Smart TV acquiring the 1st TÜV Rheinland Privacy By Design certification globally indicates that the product is GDPR security baseline compliant and meets the requirements of ETSI EN 303 645 standard. Hisense will continue the cooperation with TÜV Rheinland to achieve a higher level of privacy protection and data security.
| SKU | 55A6H |
| Screen Size | 55" |
| Display | Technology: LCD / LED Lit Resolution: 4K UHD, 3840 x 2160 Backlight Source: Direct LED Local Dimming: No HDR: HDR10 / Dolby Vision Curvature: Flat Colour Depth: 8-bit+FRC Refresh Rate: 60 Hz Motion Smoothing: 60 Hz Response Time: 8 ms Brightness: 300 cd/m2 Native Contrast Ratio: 4000:1 (typical) Dynamic Contrast Ration: N/A Viewing Angle: 178 / 178 degrees Quantum Dot: No Wide Colour Gamut: No |
| Audio | Channels: 2 Power: 2 x 8w Dolby Digital: Yes, DTS Virtual X |
| Connectivity | RF Input: 1 AV Input: 1 HDMI Input: 3 Audio Return Channel: No MHL: No USB: 2 x USB 2.0 Optical Output: 1 Earphone Jack: 1 |
| Smart TV Connectivity | Ethernet: Yes Wi-Fi: Wi-Fi 5 802.11ac 2.4GHz / 5 GHz Dual Band Bluetooth: Yes Screen Mirroring: Yes |
| Installed Smart TV Applications | Netflix YouTube Prime Video More... |
| Accessories | 1 x Remote Control 2 x AAA Batteries 1 x User Guide |
| VESA Mount | 300mm x 200mm |
| Dimensions | Without Stand: 1232 x 711 x 74 mm With Stand: 1232 x 773 x 291 mm |
| Weight | Without Stand: 11.3 kg With Stand: 11.5 kg |
| Warranty | 3 Years |
NOTE: Valid TV license and proof of ID required.| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years |
Hisense A6H 55" 4K UHD (3840x2160) HDR10 Smart TV with Wi-Fi and Bluetooth
- Product Code: 55A6H
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.





