Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
The 34-inch ultra-wide 21:9 screen truly fills your vision, as the 1500R super-curved design brings you into a new world of immersive viewing. The WQHD 3440 x 1440 display on HUAWEI MateView GT has more horizontal pixels than standard 1440p, to really bring images to life, right before your eyes. And visuals flow seamlessly and smoothly with the ultra-low latency, 165 Hz refresh rate. Experience HD-ready brightness of up to 350 nits and get a deeper view into even the darkest images thanks to the HDR10 technology and 4000:1 contrast ratio. More to see, more to explore. Bask in the beauty of 1.07 billion colours on the big screen, for more precise, true-to-life gradients. The 90% DCI-P3 wide colour gamut provides a cinema-like experience, and the Delta E < 2 accuracy lets every colour shine forth as they're meant to be seen. The innovatively designed dual 5 W speaker SoundBar on HUAWEI MateView GT is built into the base and utilises the smart audio algorithm, to provide high-quality stereo sound that soars as you do. Achieve awesome audio without the need for external speakers. Want to change the volume fast? Just swipe your finger along the SoundBar to quickly and intuitively control the volume. And as you make it louder, you'll see more of the built-in, multi-colour FX display light up — for that extra touch of magic.
| Model | ZQE-CAA |
| Screen Size (Diagonal) | 34" |
| Panel Type | VA |
| Resolution | 3440 x 1440 |
| Aspect Ratio | 21:9 |
| Refresh Rate | 165 Hz |
| Vertical Sync Technology | AMD FreeSync Premium |
| Curve | 1500R |
| Brightness | 350 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 4000:1 |
| HDR | HDR10 |
| Response Time | 4 ms GtG |
| Inputs | 2 x HDMI 2.0 1 x DisplayPort 1.4 1 x USB Type-C |
| Tilt | -5° to +20° |
| Swivel | No |
| Pivot | No |
| Height Adjustment | 110mm |
| VESA Mount | 100mm x 100mm |
| Dimensions | With Stand: 809mm x 442mm x 220mm |
| Weight | With Stand: 6.65 kg |
| Warranty | 2 Years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 2 Years |
Huawei MateView GT Sound Edition UWQHD (3440x1440) 1500R Curved Gaming Monitor, 165Hz, FreeSync Premium, HDR10, VA, 34"
END OF LIFE / DISCONTINUED
- Product Code: ZQE-CAA
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.







