Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Introducing our sleek black cover with precision-machined wave patterns on the caps, adding a premium touch to your system. The latest v3.0 heatpipe direct touch technology increases contact intensity by 30%, ensuring superior cooling performance. The specially designed micro wave pattern on the aluminum fins expands the heat dissipation area significantly. Our uniquely tilted heatsink design guarantees 100% memory compatibility across all motherboards. The PWM function allows the fan to adapt seamlessly, providing optimal airflow during intensive tasks such as gaming or editing, while maintaining silent operation during lighter activities.
| Model | SE-214-XT ARGB |
| Socket Compatibility | Intel: LGA1700, LGA1200, LGA1151, LGA1150, LGA1155, LGA1156 AMD: AM5, AM4 |
| Cooler Height | 150mm |
| Heatsink Material | Aluminium |
| Heatpipes | 4x 6mm |
| Fan Size | 120mm Includes mounting for 2nd fan (fan not included) |
| Fan Specs | Speed: 500-1500 RPM ± 10% |
| Lighting | ARGB |
| Dimensions | 124mm x 72mm x 150mm |
| Weight | 850 g |
| Warranty | 3 Years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years |
ID-Cooling SE-214-XT ARGB CPU Heatsink and Fan, 120mm — Black
- 120mm Tower Air Cooler
- 1 x 120mm ARGB Fan
- Includes Mounting for 2nd Fan (Fan Not Included)
- Fan Speed: 500 - 1500 RPM ±10%
- Airflow: 64.8 CFM (Max)
- Static Pressure: 1.87 mmH20 (Max)
- Noise: 26.6 dBA (Max)
- RAM Clearance: No Conflict
- Intel Sockets: LGA1700, LGA1200, LGA115x
- AMD Sockets: AM5, AM4
- 3 Year Warranty
- Product Code: SE-214-XT ARGB
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.








