Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
INNO3D announced its new INNO3D GeForce RTX 30 Series with its most popular fans including the INNO3D GeForce RTX 3060 TWIN X2 OC that is cooled with dual 9cm fans to maintain optimal level temperature when this card is powering your gaming session.
| Graphics Processing | GeForce RTX 3060 |
| Core Clock | 1792 MHz (Reference Card: 1780 MHz) |
| CUDA Cores | 3584 |
| Ray Tracing Cores | 28 |
| Tensor Cores | 112 |
| Streaming Multi-Processors | 28 |
| Memory Clock | 15000 MHz |
| Memory Size | 12 GB |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 192 bit |
| Memory Bandwidth (GB/sec) | 360 GB/s |
| Card Bus | PCI-E 4.0 x 16 |
| Digital max resolution | 7680x4320@60Hz |
| Multi-view | 4 |
| Card size | L=240 W=120 H=2 Slot |
| PCB Form | ATX |
| DirectX | 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Recommended PSU | 550W |
| Power Connectors | 1 x 8-Pin |
| Output | 3 x DisplayPort 1.4a 1 x HDMI 2.1 |
| Multi-GPU Support | No |
| Accessories | Installation guide |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years |
INNO3D GeForce RTX 3060 TWIN X2 OC Graphics Card, 12GB
END OF LIFE / DISCONTINUED
- Product Code: N30602-12D6X-11902120
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
OUT OF STOCK


