Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
The iCHILL X4 is now equipped to the RTX 3070 Ti that comes with large triple 9cm fan with a side rotor fan to cool the MOSFET and programmable RGB for enthusiast PC builds. The iCHILL X4 was designed specifically for those who want maximum gaming performance while able to showcase their custom builds to their audience.
| Graphics Processing | GeForce RTX 3070 Ti |
| Core Clock | 1830 MHz (Reference Card: 1770 MHz) |
| CUDA Cores | 6144 |
| Ray Tracing Cores | 48 |
| Tensor Cores | 192 |
| Streaming Multi-Processors | 48 |
| Memory Clock | 19000 MHz |
| Memory Size | 8 GB |
| Memory Type | GDDR6X |
| Memory Bus | 256 bit |
| Memory Bandwidth (GB/sec) | 608 GB/s |
| Card Bus | PCI-E 4.0 x 16 |
| Digital max resolution | 7680x4320@60Hz |
| Multi-view | 4 |
| Card size | L=300mm W=135mm H=3 Slot |
| PCB Form | ATX |
| DirectX | 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Recommended PSU | 750W |
| Power Connectors | 2 x 8 Pin |
| Output | 3 x DisplayPort 1.4a 1 x HDMI 2.1 |
| Multi-GPU Support | No |
| Accessories | Installation guide |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years |
INNO3D GeForce RTX 3070 Ti iCHILL X4 Graphics Card, 8GB
END OF LIFE / DISCONTINUED
- Product Code: C307T4-086XX-1820VA35
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
OUT OF STOCK


