Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
INNO3D introduces its new INNO3D GeForce RTX 30 Series with an exciting range of cutting-edge fans including the iCHILL X4 with programmable RGB that boasts large triple 9cm fan with a side rotor fan to cool the MOSFET. Specifically designed to be an ultimate cooling solution and with factory overclock so that all you have to do is plug and play your favourite games straight from the box.
| Graphics Processing | GeForce RTX 3070 |
| Core Clock | 1785 MHz (Reference Card: 1725 MHz) |
| CUDA Cores | 5888 |
| Ray Tracing Cores | 46 |
| Tensor Cores | 184 |
| Streaming Multi-Processors | 46 |
| Memory Clock | 14000 MHz |
| Memory Size | 8 GB |
| Memory Type | GDDR6X |
| Memory Bus | 256 bit |
| Memory Bandwidth (GB/sec) | 448 GB/s |
| Card Bus | PCI-E 4.0 x 16 |
| Digital max resolution | 7680x4320@60Hz |
| Multi-view | 4 |
| Card size | L=300 W=135 H=3 Slot |
| PCB Form | ATX |
| DirectX | 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Recommended PSU | 650W |
| Power Connectors | 2 x 8-Pin |
| Output | 3 x DisplayPort 1.4a 1 x HDMI 2.1 |
| Multi-GPU Support | No |
| Accessories | Installation guide |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years |
INNO3D GeForce RTX 3070 iCHILL X4 LHR Graphics Card, 8GB
END OF LIFE / DISCONTINUED
- Product Code: C30704-08D6X-1710VA35H
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
OUT OF STOCK


