Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
INNO3D brings you the new INNO3D NVIDIA GeForce RTX 3080 Ti iCHILL BLACK with Hybrid cooling solution that combines super-silent air-flow with ultimate water-cooling. The latest GPUs the receive the iCHILL BLACK treatment comes with 12GB GDDR6X at a bit-rate of 384bit and a booost clock rate at 1710MHz for the RTX 3080 Ti. The iCHILL BLACK is equipped with a hybrid cooling solution that has embedded heatpipes to absorb heat from memory effectively. Active cooling for the memory heatsink is provided by a 9cm fan.
| Graphics Processing | GeForce RTX 3080 Ti |
| Core Clock | 1710 MHz (Reference Card: 1665 MHz) |
| CUDA Cores | 10240 |
| Ray Tracing Cores | 80 |
| Tensor Cores | 320 |
| Streaming Multi-Processors | 80 |
| Memory Clock | 19000 MHz |
| Memory Size | 12 GB |
| Memory Type | GDDR6X |
| Memory Bus | 384 bit |
| Memory Bandwidth (GB/sec) | 912 GB/s |
| Card Bus | PCI-E 4.0 x 16 |
| Digital max resolution | 7680x4320@60Hz |
| Multi-view | 4 |
| Card size | L=226mm W=119mm H=3 Slot |
| PCB Form | ATX |
| DirectX | 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Recommended PSU | 750W |
| Power Connectors | 2 x 8 Pin |
| Output | 3 x DisplayPort 1.4a 1 x HDMI 2.1 |
| Multi-GPU Support | No |
| Accessories | Installation guide |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years |
INNO3D GeForce RTX 3080 Ti iCHILL BLACK Graphics Card, 12GB
END OF LIFE / DISCONTINUED
- Product Code: C308TB-126XX-1810003
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
OUT OF STOCK

