Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
INNO3D introduces its new INNO3D GeForce RTX 40 series and while super high performance can be expected form the next generation INNO3D graphics cards using Ada architecture, the design of the INNO3D GeForce RTX 4090 and RTX 4080 16GB X3 OC DLSS 3 have some serious upgrade that are both cosmetic and performance enhancing. Triple fans 98mm scythe fan blades for optimal cooling. Solid stand to keep the graphics cards in place securely. Huge vapour chamber with 2x better thermal conductivity than copper base. Illuminated logo display for your PC mode. Multifunctional backplate provides hot air extraction and release, and PCB protection.
| Graphics Processing | GeForce RTX 4090 |
| Core Clock | 2550 MHz (Reference Card: 2535 MHz) |
| CUDA Cores | 16384 |
| Ray Tracing Cores | 128 |
| Tensor Cores | 512 |
| Streaming Multi-Processors | 128 |
| Memory Clock | 21000 MHz |
| Memory Size | 24 GB |
| Memory Type | GDDR6X |
| Memory Bus | 384 bit |
| Memory Bandwidth (GB/sec) | 1008 GB/s |
| Card Bus | PCI-E 4.0 x16 |
| Digital max resolution | 7680 x 4320 |
| Multi-view | 4 |
| Card size | 336 x 145 x 60 mm |
| PCB Form | ATX |
| DirectX | 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Recommended PSU | 850w |
| Power Connectors | 1 x 16-pin |
| Output | 3 x DisplayPort 1.4 1 x HDMI 2.1a |
| Multi-GPU Support | No |
| Accessories | 3x 8-pin-to-12VHPWR cable |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 2 Years |
Inno3D GeForce RTX 4090 3X OC Graphics Card, 24GB
- NVIDIA GeForce RTX 4090 Graphics Processor
- Lead Time: 4-10 Working Days
- Base Clock: 2230 MHz
- Boost Clock: Up To 2550 MHz
- CUDA Cores: 16384
- 3rd Gen Ray Tracing Cores: 128
- 4th Gen Tensor Cores: 512
- Memory: 24GB GDDR6X
- Effective Memory Clock: 21,000 MHz
- Real Time Ray Tracing
- DLSS 3.5 AI Rendering Technology
- 3 x DisplayPort 1.4, 1 x HDMI 2.1a
- PCIe 5.0 12VHPWR Connector
- GPU Support Stand Embedded in Cooler
- 2 Year Warranty
- Product Code: N40903-246XX-18332989
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.





