Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
NOTE: May require a BIOS update to work with older motherboards.Intel Core i5-14400 Processor (20M Cache, up to 4.70 GHz) quick reference guide including specifications, features, pricing, compatibility, design documentation, ordering codes, spec codes and more.
| SKU | BX8071514400 |
| Base Clock Speed | P-Core: 2.50 GHz E-Core: 1.80 GHz |
| Maximum Boost Speed | P-Core: 4.70 GHz E-Core: 3.50 GHz |
| Cores | P-Cores: 6 with HyperThreading E-Cores: 4 |
| Threads | 16 |
| Cache | L1 Cache: 864 KB (80 KB per P-Core, 96 KB per E-Core) L2 Cache: 9.5 MB (1.25 MB per P-Core, 4 MB per E-Module) L3 Cache: 20 MB (Shared) L4 Cache: None |
| RAM Support | DDR4-3200 DDR5-4800 |
| PCI Express Version | PCIe 5.0 |
| Integrated Graphics | Intel UHD Graphics 730 |
| Included Heatsink | Yes |
| Unlocked Multiplier for Overclocking | No |
| TDP | 65w |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years |
| Processor Specifications | |
| Manufacturer | Intel |
| Socket | LGA1700 |
| Architecture | Raptor Lake Refresh |
| Cores | 6 P-Cores, 4 E-Cores |
| Threads | 16 Threads |
| Base Frequency | P-Cores: 2.50 GHz; E-Cores: 1.80 GHz |
| Boost Frequency (Maximum) | P-Cores: 4.70 GHz; E-Cores: 3.50 GHz |
| L1 Cache | 864 KB |
| L2 Cache | 9.5 MB |
| L3 Cache | 20 MB |
| Unlocked Multiplier | No |
| Onboard Graphics | Intel UHD Graphics 730 |
| Heatsink | Yes |
| TDP | 65w up to 148w |
Intel Core i5-14400 10 Core CPU, LGA1700, 2.5GHz (4.7GHz Turbo)
- Socket LGA1700
- 6 P-Cores + HyperThreading, 4 E-Cores
- 10 Cores, 16 Threads Total
- P-Cores: 2.50GHz Up To 4.70GHz
- E-Cores: 1.80GHz Up To 3.50GHz
- 20MB Smart Cache
- Intel UHD Graphics 730
- Base TDP: 65w
- Turbo TDP: Up To 148w
- 3 Year Warranty
- Product Code: BX8071514400
- Availability:
In Stock with Supplier
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
-
R6,168

