Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Intel Core i7-9700K Processor (12M Cache, up to 4.90 GHz) quick reference guide including specifications, features, pricing, compatibility, design documentation, ordering codes, spec codes and more.
| SKU | BX80684I79700K |
| Base Clock Speed | 3.60 GHz |
| Maximum Boost Speed | 4.90 GHz |
| Cores | 8 |
| Threads | 8 |
| Cache | 12 MB |
| Integrated Graphics | Graphics: Intel UHD Graphics 630 |
| Included Heatsink | No |
| Unlocked Multiplier | Yes |
| TDP | 95w |
NOTE: May require a BIOS update to work with older motherboards.
NOTE: No cooler included.| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Years |
Intel Core i7-9700K Octa Core CPU, No Cooler, Unlocked Multiplier, LGA1151, 3.6GHz (4.9GHz Turbo)
END OF LIFE / DISCONTINUED
- Product Code: BX80684I79700K
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears
- In Stock with Supplier: 1-3 working days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
OUT OF STOCK

