Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
ASUS ExpertBook B7 Flip is an enterprise-level, premium laptop that’s designed to accelerate your business. Working on the go is easier than ever with a lightning-fast data connection and your own personal secure network. The 360°-flippable design removes any limitations on how you work, and you can enjoy an immersive work environment for all your business needs thanks to its all-around productivity features. The versatile and manageable ExpertBook B7 Flip is ready to power your business to the next level. ExpertBook B7 Flip is built for effortless on-the-go productivity. Powered by up to a 12th Gen Intel Core i7-P processor and up to 64 GB of DDR5 memory for quick and responsive all-around performance. Give yourself more freedom with ExpertBook B7 Flip's 360˚ hinge and an ASUS Pen that can be attached magnetically to the side of your screen. Whether you prefer to write or type, in tablet or laptop mode, ExpertBook B7 Flip lets you work how you like, whenever you like. The handy tent, stand and tablet modes allow instant collaboration, easy content-sharing and effective presentations.
| Model | B7402FBA-I73210B1X |
| Colour | Star Black |
| Processor | Intel Core i7-1260P 4+8 Core with HyperThreading 4.70 GHz Boost Clock |
| Memory | 32 GB DDR5 (1 x 32 GB) 2 slots up to 64 GB |
| Graphics | Intel UHD Graphics |
| Storage | 1 TB M.2 2280 PCIe Gen4x4 NVMe SSD No Optical Drive |
| Display | Size: 14" IPS Touchscreen Resolution: 2560x1600 Refresh Rate: 60 Hz Sync Technology: V-Sync |
| Keyboard | Backlit Chiclet Keyboard Fingerprint Reader |
| Audio | Stereo |
| Networking | Ethernet: None Wi-Fi: Wi-Fi 6 802.11ax Bluetooth: Bluetooth 5.3 |
| Webcam | HD type (30fps@720p) |
| Card Reader | Smart Card |
| I/O Ports | 2 x Thunderbolt 4, supports USB-C, Power Delivery, DisplayPort 2 x USB 3.2 Gen 2 Type-A 1 x Mini DisplayPort 1 x HDMI 2.0b 1 x Micro HDMI (RJ45 LAN) 1 x 3.5mm Combo Audio 1 x RJ45 |
| OS and Software | Windows 11 Pro |
| Power | Battery: 3 Cells, 63Whr Power Supply: 65w USB-C |
| Dimensions | 320mm x 234mm x 19mm |
| Weight | 1.48 kg |
| Warranty | 1 Year |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 1 Year |
ASUS ExpertBook B7 Flip B7402FBA-I73210B1X Laptop — Core i7-1260P / 14" WQXGA Touchscreen / 32GB DDR5 RAM / 1TB Gen4 NVMe SSD / LTE / Windows 11 Pro / Star Black
- Intel Core i7-1260P 12-Core CPU
- Up to 4.70GHz Boost Speed
- 32GB (1 x 32GB) DDR5 RAM
- 1TB NVMe PCIe Gen4 SSD
- 14" 2560x1600 Touchscreen Display
- Backlit Keyboard
- Fingerprint Reader
- LTE WWAN Modem
- Stylus Included
- Windows 11 Pro
- 1 Year Warranty
- Product Code: 90NX04V1-M00XY0
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.








