Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Acer TravelMate P6 614-51T-G2-71SX Laptop — Core i7-10510U / 14" FHD Touchscreen / 16GB DDR4 RAM / 1TB NVMe / LTE / Windows 10 Pro / Black
| Model | NX.VMTEA.006 |
| Colour | Black |
| Processor | Core i7-10510U 4-Core with HyperThreading 1.80 GHz Base Clock, 4.90 GHz Boost Clock |
| Memory | 16 GB DDR4-2133 (8 GB soldered + 1 x 8GB) 1 slot up to 16GB |
| Graphics | Intel UHD Graphics |
| Storage | 1 TB M.2 PCIe NVMe SSD No Optical Drive |
| Display | Size: 14" Touchscreen Resolution: 1920x1080 Refresh Rate: 60 Hz Sync Technology: V-Sync |
| Keyboard | Standard Keyboard, Backlight Fingerprint Reader |
| Audio | Stereo |
| Networking | Ethernet: Gigabit Wi-Fi: 802.11ax Wi-Fi 6 + LTE Bluetooth: Bluetooth 5.0 |
| Webcam | HD type (30fps@720p) |
| Card Reader | MicroSD |
| I/O Ports | 1 x Type-C USB 3.2 Gen1 2 x Type-A USB3.2 Gen1 1 x RJ45 1 x HDMI (4K @ 60Hz) 1 x Combo Audio |
| OS and Software | Windows 10 Pro |
| Power | Battery: 3 Cells Power Supply: 65W |
| Dimensions | 325mm x 230mm x 17mm |
| Weight | 1.14 kg |
| Warranty | 3 Year On-site |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | N/A |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 3 Year On-Site |
Acer TravelMate P6 614-51T-G2-71SX Laptop — Core i7-10510U / 14" FHD Touchscreen / 16GB DDR4 RAM / 1TB NVMe / LTE / Windows 10 Pro / Black
- Product Code: NX.VMTEA.006
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
OUT OF STOCK





