Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Enable maximum productivity in more places and additional built-in hardware security with Intel vPro, running on 13th Gen Intel Core processors in either U-series or P-series. Advanced thermals with new larger fans that keep your device cool and quiet. Next-gen batteries with ExpressCharge analyze usage to extend run time and charge faster when you need a boost in power. Advanced Charge prevents overcharging to extend battery life. Intelligent Audio removes background noise and echoes on both ends of the call, and Voice Quality Monitoring lets you know when your voice quality is poor. Enhanced FHD+IR camera developed to reflect and accentuate your reality with picture-perfect accuracy. Optimized 16:9 screen with optional battery saving and ComfortView Plus display to maximize performance and keep your eyes comfortable. New premium clickpad with improved feel for better productivity.
| Model | N021L554015EMEA |
| Colour | Titan Grey |
| Processor | Intel Core i7-1335U 2+8 Core with HyperThreading 5.00 GHz Boost Clock |
| Memory | 16 GB DDR4-3200 (2 x 8 GB) 2 slots up to 64 GB |
| Graphics | Intel Iris Xe Graphics |
| Storage | 512 GB PCIe Gen4x4 NVMe SSD No Optical Drive |
| Display | Size: 15.6" Anti-Glare Resolution: 1920x1080 Refresh Rate: 60 Hz Sync Technology: V-Sync |
| Keyboard | White Backlit Keyboard with Numpad Fingerprint Reader |
| Audio | Stereo |
| Networking | Ethernet: Gigabit Wi-Fi: 802.11ax Wi-Fi 6E Bluetooth: Bluetooth 5.3 |
| Webcam | FHD type (30fps@1080p) |
| Card Reader | No |
| I/O Ports | 2 x Thunderbolt 4, supports USB Type-C, DisplayPort, Power Delivery 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A 1 x HDMI 2.0 1 x RJ45 Ethernet 1 x Combo Audio |
| OS and Software | Windows 11 Pro |
| Power | Battery: 3 Cells, 54Whr Power Supply: 100w |
| Dimensions | 358mm x 233mm x 23mm |
| Weight | 1.61 kg |
| Warranty | 3 Years On-site |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | Limited Lifetime |
Dell Latitude 5540 N021L554015EMEA Laptop — Core i7-1355U / 15.6" FHD / 16GB DDR4 RAM / 512GB Gen4 NVMe SSD / Windows 11 Pro / Titan Grey
- Product Code: N021L554015EMEA
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.








