Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
AORUS 15G breaks the norm when it comes to thinking that a mechanical keyboard laptop has to be thick and heavy. With 2.5mm key travel, packed in a chassis of no more than 2.5 cm and a weight of only 2.2kg, gamers will notice the superior keys without weighing them down. All-new AORUS 15G adopts the proud family bloodline, AORUS Fusion technology. Each key can be easily be set with a different lighting colour and macro key function. Don’t just make your laptop look fancy but also make this feature your advantage on the battle ground. Besides exceptional performance and flagship keyboard, mobility is what makes the AORUS 15G the most powerful and versatile laptop on earth. The AORUS 15G comes with a whopping 94Wh long lasting battery, capable of providing battery life of up to 8 hours! This is not just about the mechanical keyboard or the performance, it is about creating an ultimate laptop that every gamer has always wanted.
| Model | AORUS 15G KB-7ZA1130MH |
| Processor | Intel Core i7-10750H Hex Core with HyperThreading 2.60 GHz Base Clock, 5.00 GHz Boost Clock |
| Memory | 16 GB DDR4-3200 (2 x 8 GB) 2 slots up to 64 GB |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 2060 6 GB |
| Storage | 512 GB PCIe Gen3x4 NVMe SSD Supports second type 2280 NVMe SSD No Optical Drive |
| Display | Size: 15.6" Resolution: 1920x1080 Refresh Rate: 144 Hz Sync Technology: None |
| Keyboard | AORUS Fusion RGB Per-Key Mechanical Keyboard with OMRON Gaming Switch N-Key Rollover Key Travel: 2.5mm |
| Audio | 2x 2 Watt Speaker Dual-Array Microphone NAHIMIC 3 |
| Networking | Ethernet: Killer Ethernet E2600 Wi-Fi: Intel AX1650 Bluetooth: Bluetooth 5.0 + LE |
| Webcam | HD |
| Card Reader | MicroSD Card Reader |
| I/O Ports | 3x USB 3.2 Gen1 (Type-A) |
| Software | Windows 10 Home |
| Power | Battery: 94Whrs Power Supply: 230W |
| Dimensions | 356mm x 250mm x 25mm |
| Weight | 2.2 kg |
| Warranty | 2 years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 2 Years |
Gigabyte AORUS 15G KB-7ZA1130MH 15.6" Laptop - Core i7-10750H / 16GB DDR4 / GeForce RTX 2060 / 512GB NVMe
- Product Code: AORUS 15G KB-7ZA1130MH
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.






