Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
The AORUS series professional gaming laptop offers the ultimate mobile eSports platform meeting professional player standards. Equipped with the latest GeForce RTX 30 series GPUs and supplemented by the newest version of the exclusive Windforce Infinity cooling technology, the model ensures stability in delivering 100% output performance, bringing to you the best next-generation display effects and realistic in-game effects. Experience blazing fast refresh rates with the display designed for gaming, the AORUS 15P provides a powerful and smooth AAA gaming experience. AORUS 15P is your trusted ally in helping you achieve your eSports dreams! Equipped with the upgraded 11th-gen Intel Core H series processor, the AORUS enhances performance while supporting next-generation PCIe Gen4 SSD and Thunderbolt 4, capable of processing multiple tasks faster than its competitors!
| Model | AORUS 15P KD-72ZA224SD |
| Processor | Intel Core i7-11800H Octa Core with HyperThreading 2.30 GHz Base Clock, 4.60 GHz Boost Clock |
| Memory | 16 GB DDR4-3200 (2 x 8 GB) 2 slots up to 64 GB |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 3060 6 GB |
| Storage | 1 TB PCIe Gen4x4 NVMe SSD Supports second type 2280 NVMe SSD No Optical Drive |
| Display | Size: 15.6" Resolution: 1920x1080 Refresh Rate: 240 Hz Sync Technology: None |
| Keyboard | Island-style AORUS Fusion Keyboard with per-key backlit control |
| Audio | 2x 2 Watt Speaker Microphone DTS:X Ultra Audio technology |
| Networking | Ethernet: 10/100/1000/2500 Mbps Wi-Fi: Intel AX200 802.11ax Bluetooth: Bluetooth 5.2 |
| Webcam | HD |
| Card Reader | SD Card Reader |
| I/O Ports | 3 x USB 3.2 Gen1 (Type-A) |
| Software | No OS |
| Power | Battery: 99Whrs Power Supply: 230W |
| Dimensions | 357mm x 244mm x 27mm |
| Weight | 2.2 kg |
| Warranty | 2 years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 2 Years |
Gigabyte AORUS 15P KD-72ZA224SD 15.6" Laptop - Core i7-11800H / 16GB DDR4 / GeForce RTX 3060 / 1TB NVMe / Black
- Product Code: AORUS 15P KD-72ZA224SD
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.






