Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Where legends are born. AORUS 5 with an eye popping 144Hz screen, the new blood of professional gaming laptops are in the house! AORUS 5 comes equipped with 144Hz gaming display, with 72 % NTSC color gamut that brings out the true gaming colors. The 144Hz high refresh rate display takes away motion blur and only leaves a perfectly smooth image experience. A clear glance of the enemy is the key to victory! The AORUS 5 is equipped with the latest WINDFORCE Cooling System, the cooling efficiency overall is up to 150W , not only does it help the AORUS 5 achieving 100% CPU and GPU outputs but also remains quite and stable at the same time. The AORUS 5 comes with two M.2 sockets and one 2.5 inch swappable bay, 3 slots offering a total of up to 6TB of storage space. Not to mention the unbelievable read speed of up to 3000 MB/s, such storage performance is ready to take on beasty games with large sized files and all the other large media files with pure ease.
| Model | AORUS 5 SB-7ZA1130SH |
| Processor | Intel Core i7-10750H Hex Core with HyperThreading 2.60 GHz Base Clock, 5.00 GHz Boost Clock |
| Memory | 16 GB DDR4-2666 (2 x 8 GB) 2 slots up to 64 GB |
| Graphics | NVIDIA GeForce GTX 1660 Ti 6 GB |
| Storage | 512 GB PCIe Gen3x4 NVMe SSD Supports second type 2280 NVMe SSD Supports 2.5" HDD/SSD No Optical Drive |
| Display | Size: 15.6" Resolution: 1920x1080 Refresh Rate: 144 Hz Sync Technology: None |
| Keyboard | 15 Colours Backlit Keyboard |
| Audio | 2x 2 Watt Speaker Dual-Array Microphone NAHIMIC 3 |
| Networking | Ethernet: Realtek RTL8411B Wi-Fi: Intel AX200 802.11ax Bluetooth: Bluetooth 5.0 |
| Webcam | HD |
| Card Reader | MicroSD Card Reader |
| I/O Ports | 1 x USB2.0 Type-A |
| Software | Windows 10 Home |
| Power | Battery: 49Whrs Power Supply: 180W |
| Dimensions | 361mm x 258mm x 28mm |
| Weight | 2.2 kg |
| Warranty | 2 years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 2 Years |
Gigabyte AORUS 5 SB-7ZA1130SH 15.6" Laptop - Core i7-10750H / 16GB DDR4 / GeForce GTX 1660 Ti / 512GB NVMe
- Product Code: SB-7ZA1130SH
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.




