Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
The G7 gaming laptop combines gaming, entertainment, work and more! Its powerful 11th Gen Intel Core i7 processor allows you to effortlessly handle multiple tasks at the same time. Moreover, it features up to a 144Hz screen, 6TB storage capacity and next-gen Wi-Fi 6 technology; with a tool for every task, this laptop can be by your side as you weave through different roles, supporting more than fight and also your everyday life. The G7 gaming laptop is powered by Ampere: NVIDIA’s 2nd gen RTX architecture, NVIDIA GeForce RTX 30 Series Laptop GPUs supports real-time ray tracing, artificial intelligence, and programmable shading, bringing gamers a whole new gaming/ working experience. Experience the power of 11. The G7 gaming laptop come equipped with the industry leading Intel 11th Gen Core i7-11800H 8 core processor. Users can stream, record gameplay, and run multiple applications without compromise. The G7 offers fast multimedia processing and the smoothest gaming experience.
| Model | G7 MD-71S1123SH |
| Processor | Intel Core i7-11800H Hexa Core with HyperThreading 2.30 GHz Base Clock, 4.60 GHz Boost Clock |
| Memory | 16 GB DDR4-3200 (2 x 8 GB) 2 slots up to 64 GB |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 3050 Ti 4 GB |
| Storage | 512 GB PCIe Gen4x4 NVMe SSD Supports second type 2280 NVMe SSD Supports second NVMe Gen3 SSD Supports 2.5" HDD/SSD up to 7mm thick No Optical Drive |
| Display | Size: 17.3", IPS Resolution: 1920x1080 Refresh Rate: 144 Hz Sync Technology: None |
| Keyboard | All-zone of Single Colored Backlit Keyboard with 15 Colors LED Setting |
| Audio | 2x 2 Watt Speaker Microphone DTS:X Ultra |
| Networking | Ethernet: RTL8411B REALTEK (1G) Ethernet Wi-Fi: Intel AX200 Wireless Bluetooth: Bluetooth 5.2 |
| Webcam | HD |
| Card Reader | SD Card Reader |
| I/O Ports | 1 x USB2.0 Type-A |
| Software | Windows 10 Home |
| Power | Battery: 48.96Whrs Power Supply: 150W |
| Dimensions | 395mm x 262mm x 26-32mm |
| Weight | 2.4 kg |
| Warranty | 2 years |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 2 Years |
Gigabyte G7 MD-71S1123SH Laptop — Core i7-11800H / 17.3" 144Hz / 16GB DDR4 / GeForce RTX 3050 Ti 4GB / 512GB Gen4 NVMe SSD / Windows 10 Home
- Product Code: MD-71S1123SH
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.






