Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
PICK 1 OF 4 GAMES
- Pick Sid Meier's Civilization VII Assassin's Creed Shadows, Dying Light: The Beast or Battlefield 6
- Offer valid 1 November 2025 to 31 January 2026 or while stocks last
- Limit 1 code per customer
- Digital redemption, code will be emailed once available
- Verification expires 28 February 2026
- Redemption expires 15 March 2026
- Click here for more information
Features:
Intel Core Ultra 7 265K
Intel Core Ultra 7 265K features 8 P-cores, 12 E-cores, and up to 5.50GHz boost speed. A higher number of cores is great for gaming, content creation and smooth multitasking.
Z890 Motherboard
Z890 motherboards deliver dependable performance and incredible connectivity for everyday computing. Ideal for higher-end builders, they support Core Ultra processors, fast memory, and essential expansion options.
DDR5 Memory
DDR5 RAM offers faster data transfer, greater bandwidth, and enhanced power efficiency compared to DDR4, making it ideal for gaming, content creation, and demanding multitasking workloads.
240mm AIO Cooler
Liquid is a better conductor of heat than air. The AIO liquid cooler transfers the heat away from your CPU to a 240mm radiator mounted to your case, ensuring temperatures remain low while keeping a tidy appearance.
Overview:
Intel Core Ultra 7 265K CPU

Featuring 8 Performance cores and 12 Efficient Cores of Arrow Lake power running at up to 5.50 GHz, it’s the perfect balance of performance and efficiency for gaming, streaming, and content creation.
| Performance Cores: | 8 Performance Cores |
| Efficient Cores: | 12 Efficient Cores |
| Base P-Core Clock Speed: | 3.90 GHz Base Clock Speed |
| Boost P-Core Clock Speed: | Up to 5.50 GHz Boost Clock Speed |
| L1 Cache: | 2048KB L1 Cache |
| L2 Cache: | 36MB L2 Cache |
| L3 Cache: | 30MB L3 Cache |
| PCI-Express Generation: | PCI-Express 5.0 |
| Integrated Graphics: | Intel Graphics |
| TDP: | 125W |
32GB GeIL RGB DDR5-5600 RAM

Lightning-fast memory speeds wrapped in stunning customizable RGB lighting, ensuring your system looks as sharp as it runs.
| Capacity: | 32GB (2 x 16GB) |
| Generation: | DDR5 |
| Speed: | 5600 MT/s |
| Timings: | 38-44-44-84 |
| Lighting: | Addressable RGB Lighting |
| XMP Support: | Intel XMP 3.0 Memory Profiles |
Intel Z890 LGA1851 Motherboard

A reliable solution, providing performance and stability for your work and gaming needs, and smooth overall system performance.
| Socket: | LGA1851 |
| Chipset: | Intel Z890 |
| RAM Slots: | 4 x DDR5 up to 256GB |
| Graphics Card Slot: | PCI-Express 5.0 x16 |
| NVMe Slot: | PCIe 5.0 x4 M.2 2280 |
| Form Factor: | ATX |
Detailed Specs:
This Core Ultra 7 Upgrade Kit has everything you need to stay ahead of the pack and is a great way to begin your gaming journey. The upgrade kit features an Arrow Lake Intel Core Ultra 7 CPU and DDR5 memory, which will ensure that every task gets completed quickly and efficiently.
| CPU | Intel Core Ultra 7 265K
|
| Cooler | 240mm AIO Liquid Cooler |
| Motherboard | Z890 ATX Motherboard |
| RAM | 2 x 16GB DDR5-5600 RGB |
| Warranty | CPU: 3 Years Cooler: 2 Years Motherboard: 3 Years RAM: Limited Lifetime |
Intel Core Ultra 7 265K / Z890 Motherboard / 32GB RGB DDR5-5600 / Liquid Cooling Upgrade Kit
- Includes CPU, Motherboard, RAM & Stock Cooler
- Intel Core Ultra 7 265K CPU
- 8 Performance Cores, 12 Efficient Cores
- Up to 5.50GHz
- Integrated Intel Graphics
- Gigabyte Z890 ATX Motherboard
- 240mm AIO Liquid Cooler
- 32GB RGB DDR5-5600 Tray RAM
Tray RAM does not include packaging and is for full systems or upgrade kits only.
The full limited lifetime warranty applies.
- 3 Year Warranty on CPU & Motherboard
- Limited Lifetime Warranty on RAM
Why this upgrade kit stands out:
- Balanced pairing of Core Ultra 7 265K and 32GB RGB DDR5 memory — excellent for home use and moderate gaming.
- Upgradability — H810 motherboard with DDR5 support provides a level of future-proofing.
- Value-driven — great performance at a budget-friendly price.
Not quite what you're looking for?
Get in touch, and we can help you configure your dream build!
- Product Code: 265K-Z890-32GB-RGB-AIO
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears
- In Stock with Supplier: 1-3 working days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.

