Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
Core i3
Core i5
Core i7
Core i9
13100
13100F
13400
13400F
13500
13600
13600K
13600KF
13700
13700F
13700K
13700KF
13900
13900F
13900K
13900KF
13900KS
Intel Core i7-13700K Processor (30M Cache, up to 5.40 GHz) quick reference guide including specifications, features, pricing, compatibility, design documentation, ordering codes, spec codes and more.
| SKU | BX8071513700K |
| Base Clock Speed | P-Core: 3.40 GHz E-Core: 2.50 GHz |
| Maximum Boost Speed | P-Core: 5.40 GHz E-Core: 4.20 GHz |
| Cores | P-Cores: 8 with HyperThreading E-Cores: 8 |
| Threads | 24 |
| Cache | L1 Cache: 1408 KB (80 KB per P-Core, 96 KB per E-Core) L2 Cache: 24 MB (2 MB per P-Core, 4 MB per E-Module) L3 Cache: 30 MB (Shared) L4 Cache: None |
| RAM Support | DDR4-3200 DDR5-5600 |
| PCI Express Version | PCIe 5.0 |
| Integrated Graphics | Intel UHD Graphics 770 |
| Included Heatsink | No |
| Unlocked Multiplier for Overclocking | Yes |
| TDP | 125w |
NOTE: May require a BIOS update to work with older motherboards.
NOTE: No cooler included. Requires LGA1700 compatible cooler.| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 5 Years |
Intel Core i7-13700K 16 Core CPU with HyperThreading, No Cooler, Unlocked Multiplier, Integrated Intel UHD Graphics, LGA1700, 3.4GHz (5.4GHz Turbo)
END OF LIFE / DISCONTINUED
- Product Code: BX8071513700K
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
OUT OF STOCK

