Rackmount Extended Battery Pack (EBM/EMP) for KStar UBR30 UPS with 12 x 12V/9Ah lead acid batteries.
| Model | EXBR+72 |
| Internal Voltage | +72V |
| Charger Input Voltage | 150 - 285V, 50 - 60 Hz |
| Charger Input Current | 1.2A |
| Charger Input Protection | Resettable circuit breaker |
| Charger Output Voltage | 82.2V |
| Charger Output Current | 2A |
| Charger Output Protection | Fuse |
| Battery | Type: Lead acid Typical Charge Time: 8 hours Estimated Life Span: Not specified Charge Power: 2A Capacity: 12V / 9Ah x 12 |
| Display | LED |
| Estimated Run Time | 100 % Load: Not Specified 75 % Load: Not Specified 50 % Load: Not Specified 25 % Load: Not Specified |
| Dimensions | 440mm x 696mm x 86.5mm |
| Weight | 40.8 kg |
| Warranty | 1 year |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | N/A |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | 1 Year |
KStar EXBR+72V Rackmount Extended Battery Pack for KStar UBR30 UPS
- Product Code: EXBR+72
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
OUT OF STOCK
