Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
FURY KF548S38IB-16 is a 2G x 64-bit (16GB) DDR5-4800 CL38 SDRAM (Synchronous DRAM) 1Rx8, memory module, based on eight 2G x 8-bit FBGA components per module. The module supports Intel Extreme Memory Profiles (Intel XMP) 3.0. Each module has been tested to run at DDR5-4800 at a low latency timing of 38-38-38 at 1.1V. Additional timing parameters are shown in the Plug-N-Play (PnP) Timing Parameters section below. Each 262-pin DIMM uses gold contact fingers.
| SKU | KF548S38IB-16 |
| Memory Series | FURY IMPACT SO-DIMM |
| Memory Type | DDR5 |
| Memory Size | 16GB Module (1 x 16GB) |
| Tested Latency | 38-38-38 |
| Tested Voltage | 1.1V |
| Tested Speed | 4800MHz |
| LED Lighting | None |
| Single Zone / Multi-Zone Lighting | N/A |
| SPD Latency | 38-38-38 |
| SPD Speed | 4800MHz |
| SPD Voltage | 1.1V |
| Speed Rating | PC5-38400 (4800MHz) |
| Compatibility | Intel and AMD |
| Heat Spreader | None |
| Package Memory Format | SO-DIMM |
| Performance Profile | None |
| Package Memory Pin | 262 |
| Manufacturer | |
| Manufacturer's Website | Link * |
| Product Website | Link * |
| Warranty Information | |
| Warranty Duration | Limited Lifetime |
Kingston FURY IMPACT 16GB (1 x 16GB) DDR5 DRAM 4800MHz CL38 1.1V KF548S38IB-16 SO-DIMM Memory Module
- 16GB Module
- Rated Speed: 4800 MT/s
- Rated Latency: 38-38-38
- Rated Voltage: 1.10V
- SO-DIMM Form Factor
- Limited Lifetime Warranty
- Product Code: KF548S38IB-16
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears. The cut-off for same-day dispatch is 12:00pm on business days.
- In Stock with Supplier: 1-3 business days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
OUT OF STOCK

